mikrokanalizacja swiatlowodowa

Do czego służy i jak działa mikrokanalizacja światłowodowa?

Pojęcie kanalizacji światłowodowej jest jeszcze mało znane, a szkoda, bo to rozwiązanie pozwala na oszczędne i minimalistyczne podłączenie sieci kanalizacyjnej do poszczególnych budynków i to nie tylko w sytuacji budowy systemu od zera. Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem i jak działa ten nowoczesny system?

Czym jest mikrokanalizacja?

Mikrokanalizacja światłowodowa pozwala na budowę sieci teletechnicznych, metropolitalnych, a także lokalnych sieci dostępu. Ta kompletna technologia umożliwia tworzenie nowych i ogólnie stosowanych sieci, ale też zwielokrotnienie odcinków kanalizacji już istniejących. Połączenie mikrokanalizacji światłowodowej z siecią wewnątrzbudynkową, międzybudynkową oraz podwieszaną w efekcie zapewnia najlepiej skonstruowaną i bardzo wydajną sieć kanalizacyjną.

Jakie elementy wchodzą w skład mikrokanalizacji?

System mikrokanalizacji światłowodowej może być wykorzystywany w wielu miejscach, niezależnie jednak od lokalizacji zawiera kilka ważnych elementów.

Mikrorury

Mikrorurka światłowodowa jest jednym z podstawowych elementów konstrukcji, bez której nie może ona istnieć. Na rynku możesz znaleźć kilka rodzajów mikrorur, które przystosowane są do miejsca umieszczenia. Elementy te dostępne są zwykle w wielu jaskrawych kolorach, co ułatwia ich instalację.

Multirury

Multirury to nic innego jak wiązka mikrorur, która może służyć do bezpośredniego zakopywania. Ich zaletą jest to, że poza złączkami nie wymaga dodatkowego osprzętu.

Mikrokable światłowodowe

Mikrokable światłowodowe wdmuchiwane są do środka mikroru lub wiązek mikrorur dzięki specjalnie opracowanej technologii.

Akcesoria

W systemie mikrokanalizacji wykorzystuje się też różnego rodzaju akcesoria, takie jak złączki, zatyczki czy rozgałęźniki.

Zalety mikrokanalizacji

Wśród głównych zalet mikrokanalizacji światłowodowej wyróżnić można:

  • dużą ilość zastosowań, ponieważ sieć można zbudować w każdym środowisku,
  • niskie koszty eksploatacji i budowy sieci w porównaniu z kanalizacją tradycyjną,
  • możliwość wdmuchiwania dodatkowych elementów,
  • prosta budowa systemu,
  • minimalizm systemu, poniewaz kanalizacja zajmuje bardzo mało miejsca,
  • optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Zasada działania mikrokanalizacji światłowodowej

Konstrukcja mikrokanalizacji światłowodowej dołączonej do istniejącej kanalizacji oparta jest na wiązkach mikrorur, których rozgałęzienie mieści się w studniach kablowych lub zasobnikach telekomunikacyjnych wyposażonych w mufy światłowodowe.

Całkowita instalacja zbudowana z mikrorur polega na ułożeniu wiązki w ziemi, od której odchodzą poszczególne rury do budynków. W sieciach znajdujących się wewnątrz budynku rozprowadzone są pojedyncze mikrorury, które docierają aż do gniazd abonenckich. Do środka mikroru lub wiązek mikrorur wdmuchiwane są mikrokable światłowodowe.