domowy kominek

Jak wykończyć domowy kominek? Poznaj kilka dobrych propozycji

Wiele osób nie wyobraża sobie nie posiadania w domu kominka. Takie rozwiązanie jest nadal bardzo modne, a przy tym kominek stanowi dodatkowe źródło ciepła, ale i tworzy wyjątkowy klimat. Ale poza funkcjonalnością kominka trzeba także pomyśleć, jak wykończyć jego ścianę, a tutaj możliwości jest sporo. Poznajcie więc kilka dobrych propozycji i wybierzcie dla siebie tę najlepszą.

Proste rozwiązania i minimum pracy

Na samym początku warto zastanowić się czy warto zainwestować w kominek. Oczywiście zgodzimy się z Wami, że dobrze się prezentuje, ale musicie też wiedzieć, że kominek trochę brudzi no może nie on sam, ale raczej drzewo, które się spala. Dodatkowo być może zostanie wprowadzony zakaz dogrzewania nim domu. Jeżeli jednak jesteście pewni w 100%, że chcecie kominek, to czas pomyśleć o materiale wykończeniowym. Jak już wspominaliśmy jest naprawdę wiele możliwości, ale jeżeli nie macie czasu, ani chęci na samodzielnie wykończenie ściany, to mamy dla Was szybką i łatwą propozycję, a mianowicie zakup gotowej obudowy kominkowej. Takie rozwiązanie jest świetne, tym bardziej że wybór jest ogromy i bez problemu wybierzecie najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę choćby budżet. Możecie wybrać choćby marmur, ale i jego imitacje. Ciekawym wyborem jest także obudowa wykonana z granitu, który jest stosunkowo trwały, a przy tym można łatwo utrzymać go w czystości.

Tanie i dobre – czyli o płytach izolacyjnych w kilku zdaniach

Na pewno ciekawym wyborem są płyty izolacyjne. Poza estetyką mają wiele zalet, wszak są bardzo trwałe, ale także wykazują się odpornością termiczną oraz izolacyjną. Bardzo łatwo też obudować nimi ściany kominka i można to zrobić bardzo dokładnie, bo pomimo trwałości bez problemu można je dociąć i co ciekawe nie trzeba posiadać specjalnych narzędzi, bo sprawdzą się te do cięcia drewna. Teraz przydadzą się kleje do zastosowań profesjonalnych, a więc dedykowane do płyt. Następnie zaleca się użycie impregnatu, szczególnie na krawędziach. Aby uzyskać najbardziej gładki efekt, a przy tym zabezpieczyć konstrukcję warto zastosować gładź, ale taką która jest ognioodporna. Tutaj mamy dla Was jedną radę, a dokładnie pamiętajcie, że płyty izolacyjne nie mogę bezpośrednio dotykać nagrzanego wkładu kominkowego, dlatego też podczas montażu należy zachować bezpieczną odległość. To już prawie koniec prac, bo pozostaje już tylko pomalować obudowę na wybrany kolor i gotowe. Takie rozwiązanie jest rzeczywiście bardzo tanie.

Obudowa kominka z cegły – styl amerykańskiego loftu

Aktualnie bardzo modne są aranżacje w industrialnym stylu, ale stylizowane na nowojorski loft. W takiej sytuacji także obudowa kominka powinna wpisywać się w tą stylistykę. Można to łatwo uzyskać, wybierając materiał wykończeniowym jakim są cegły. Wystarczy tutaj wybrać taką, która nam się podoba, a więc np. białą bądź klasyczną i można przejść do pracy. Oczywiście niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego kleju. Koniecznie wejdźcie na stronę Ataszek.pl, gdzie takowy znajdziecie. Ale wracając do cegieł to trzeba pamiętać, że bardzo powoli się nagrzewają, ale też stygną, co przekłada się na fakt, że dobrze utrzymują ciepło. To oczywiście duża zaleta, jednak wadą jest fakt, że trudno utrzymać je w czystości, a to za sprawą porowatej powierzchni.

Obudowa kominka z kamienia – uniwersalna i ponadczasowa

Jeżeli lubicie ponadczasowe, ale i uniwersalne rozwiązania, to polecamy Wam wykonanie obudowy kominka z kamienia. Tym bardziej, że wybór kamieni naturalnych jest ogromny. Możecie postawić choćby na marmur, ale jest on dosyć drogi. Bardziej ekonomiczne są wapienie, granity, piaskowce, trawertyny oraz łupki. Poza stylową estetyką są także odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo trwałe. Bez problemu utrzymacie je w czystości.

Na samym końcu przypominamy o bezpieczeństwie, bo wiadomo, że jest ono najważniejsze. Tutaj musicie wiedzieć, że wkład kominkowy pracując nagrzewa się do nawet 400 stopni Celsjusza, co oznacza, że trzeba zastosować środki ochrony, aby nie doszło do pożaru. Obudowa więc powinna być wykonana z materiału, który jest w pełni ognioodporny, ale nie powinien się też przegrzewać. Bardzo ważne jest też właściwe odprowadzanie ciepła. Zatem przepływ powietrza musi być swobodny.