Jakie łóżko do sypialni? Jak kupić wygodne i funkcjonalne łóżko do sypialni?

Jakie łóżko do sypialni? Jak kupić wygodne i funkcjonalne łóżko do sypialni?

Zdrowy sen gwarantuje nam dobre samopoczucie w ciągu dnia, dzięki niemu mamy więcej energii i chęci do życia. Z kolei najlepszą gwarancją zdrowego snu jest wygodne łóżko, w którym będziemy mogli się zrelaksować i wypocząć. Jak więc wybrać odpowiednie łóżko do sypialni, które dodatkowo będzie funkcjonalne i wytrzymałe, byśmy mogli z niego korzystać przez długi czas?

Dobre łóżko do spania

Wbrew pozorom znalezienie dobrego łóżka do spania nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, że większość osób dużą wagę przywiązuje do wyboru materaca. Co ciekawe, na nasz komfort podczas korzystania z tego istotnego mebla mają wpływ czynniki, na które często nie zwracamy uwagi. Ważna jest m.in. wysokość, która powinna być taka, byśmy mogli wygodnie na nim usiąść, bez zbytniego impetu, co często się zdarza, gdy łóżko jest zbyt niskie. Przykłady funkcjonalnych i stylowych łóżek można znaleźć na homebook.pl/produkty/lozka-do-sypialni.

Budowa łóżka do sypialni

Wygodne łóżko powinno składać się z kilku części, są to rama, stelaż, nóżki oraz zagłówek (szczyt łóżka). Warto pamiętać o tym, że stelaż nie zawsze stanowi podstawowy element łóżka i czasem trzeba go dokupić osobno. Kolejną kwestią godną uwagi jest materiał, z którego wykonane jest łóżko. Najczęściej do czynienia mamy z łóżkami z litego drewna, płyty z klejonego drewna, płyty wiórowej lub pilśniowej. Za najlepsze uchodzi drewno dębowe i mahoniowe, wraz z wysoką jakością w parze idzie oczywiście odpowiednia cena. Nieco mniej trwałe jest drewno brzozowe, jesionowe i sosnowe. Za najgorszy materiał uznaje się płyty pilśniowe, choć co ciekawe, niektóre rodzaje tych płyt, np. MDF czy HDF są bardziej wytrzymałe niż lite drewno sosnowe.

Stelaż, a więc najważniejsza część konstrukcji łóżka, przeważnie jest z drewna bukowego, sosnowego lub brzozowego. Najlepszymi parametrami odznaczają się stelaże bukowe, które są sprężyste, odporne na odkształcenia, „współpracują” z materacem i są najlepszym wyborem do łóżek podwójnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?

Przede wszystkim musimy określić czy ma to być łóżko pojedyncze, czy podwójne. Następnie bierzemy pod uwagę wielkość sypialni, aby stwierdzić, na jak duże łóżko możemy sobie pozwolić. Trzecią bardzo istotną kwestią jest wielkość, a więc wzrost oraz szerokość osób, które będą z łóżka korzystać. Odpowiednie łóżko powinno być o 15 centymetrów dłuższe niż wzrost najwyższej osoby w nim śpiącej. Aby miejsca było wystarczająco, musimy położyć się na wznak z rękami założonymi na głowę. W przypadku łóżka podwójnego, łokcie obu osób nie powinny się dotykać, wtedy mamy pewność, że każdy wyśpi się w dowolnej pozycji.

Oczywiście znaczenie ma również design i wykonanie. Niektórzy preferują łóżka drewniane, inni wolą tapicerowane, jednak to drugie rozwiązanie jest niewskazane dla alergików. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także łóżka z pojemnikami na pościel, które są bardzo przydatne w sytuacji, gdy nasze mieszkanie ma niewielki metraż.