Niskoenergetyczne budynki w Polsce

O ile energooszczędne domy mają się dobrze, o tyle nadal brakuje budynków użyteczności publicznej, które są wybudowane w technologiach, które maksymalizują oszczędności energetyczne. Mówiąc o tych ostatnich należy pamiętać, że już na etapie ich projektu trzeba zaplanować dobór solidnej izolacji w celu zadbania o jego szczelność. 

O tym, że warto to zrobić świadczą m.in. zaprezentowane poniżej inwestycje, których doświadczenia mogą pomóc w rozwoju energooszczędnego budownictwa budynków użyteczności publicznej.

Niskoenergetyczne budynki w Polsce

Niskoenergetyczne budynki – Dom pasywny w Stawigudzie k. Olsztyna

Jest to dwupoziomowy budynek, którego powierzchnia wynosi 256 m². Jest wybudowany w systemie budownictwa szkieletowego oraz prefabrykowanego. Na teren budowy dostarczono gotowe moduły, a prace nad nim trwały od sierpnia do listopada – mowa o stanie surowym.  W celu minimalizacji zużycia energii już na etapie projektu zadbano o odpowiednią izolację przegród zewnętrznych budynku. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/m²K.

Niskoenergetyczne budynki – Kościół pasywny w Nowym Targu

Kościół ten należy do pierwszych budynków sakralnych, które wyróżniają się wysokim standardem energetycznym. Stanowi on zwartą bryłę. Została ona przykryta dachem o dużej powierzchni, w tradycyjnej formie. Konstrukcja budynku została ukształtowana w taki sposób, aby zmaksymalizować zyski z czerpania energii słonecznej, a zarazem zminimalizować straty ciepła. Całkowite zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania kościoła ustalono na poziomie 13,5 kWh/m² na rok.

Niskoenergetyczne budynki – Dom Ronalda McDonalda w Krakowie-Prokocimiu

Pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda jest bezpłatnym hotelem dla rodzic dzieci, które przebywają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Do ich dyspozycji jest 20 pokoi na powierzchni ok. 1250 m².  Został oddany do użytku w 2015 roku.  Każdy z parametrów domu spełnia wymagania Warunków Technicznych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Niskoenergetyczne budynki – Pasywna szkoła i przedszkole w Parzniewie

W tej mazowieckiej miejscowości trwają prace nad powstaniem budynku, w którym będzie się mieściło przedszkole i szkoła w technologii pasywnej. To sprawia, że musi on spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest zwarta bryła. Ponadto budynek ma być usytuowany względem stron świata. Wszystko po to, aby w pełni czerpać energię słoneczną.

fot, ISOVER