żywica

Renowacja dachu płaskiego – nie tylko papą

Papa dachowa jest bardzo tanim materiałem używanym na pokrycia dachowe, jednak jest ona także podatna na szybkie uszkodzenie. Jak wykonać renowację dachu krytego papą? Obecnie do dyspozycji jest kilka rozwiązań.

Kiedy wykonać renowację dachu płaskiego?

Renowacja płaskiego dachu konieczna jest wtedy, gdy przestaje on spełniać swoją funkcję, czyli zaczyna przeciekać. W papie może dość łatwo dojść do powstania pęknięć czy dziur, na przykład na skutek wiejącego wiatru albo gradobicia. Wówczas z czasem zaczyna ona podciekać, co może powodować pojawienie się wilgoci w budynku.

Ponadto przeprowadzenie renowacji dachu płaskiego będzie konieczne w sytuacji, gdy wykonuje się termomodernizację budynku. W wielu domach płaskie dachy nie są izolowane, co oznacza, że powodują one znaczną ucieczkę ciepłą. W takiej sytuacji zalecana jest termomodernizacja dachu, która polega na zastosowaniu papy wraz z materiałem izolacyjnym, na przykład ze styropianem.

Renowacja dachu płaskiego – jak ją wykonać?

Do przeprowadzenia renowacji dachu krytego papą można obecnie zastosować nie tylko papę, ale specjalne żywice tworzące szczelne i trwałe powłoki.

Krycie dachu papą jest najtańszą opcją. Warto wtedy zdecydować się na zastosowanie lepszej jakości papy, która będzie mogła zapewnić wysoki stopnień ochrony. Obecnie do wyboru są także pary wraz z materiałami dociepleniowymi, które sprawdzają się podczas termomodernizacji dachu.

Druga opcja, czyli renowacja dachu – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-remont-naprawa-zabezpieczenie-renowacja-dachu-z-papy/ przeprowadzona za pomocą materiałów bazujących na żywicach, będzie nieco droższa, ale warto bliżej przypatrzeć się jej zaletom, ponieważ zasługują one na szczególną uwagę.

Renowacja dachu płaskiego żywicą poliuretanową

Żywice poliuretanowe to rodzaj materiałów, które mają bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Także są one używane w dekarstwie, gdzie służą one do przeprowadzania profesjonalnych uszczelnień.

Żywica na dachu pozwala na bardzo szybkie i jednocześnie skuteczne zabezpieczenie płaskiego podłoża przed czynnikami zewnętrznymi. Żywica po wylaniu na dachu tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci oraz elastyczną i trwałą powłokę. Powłoka ta nie ma żadnych łączeń, a przy tym jest elastyczna, co powoduje, że zapewnia ona maksymalną szczelność.

Stosowanie żywic umożliwia zatem dodatkową ochronę dachu płaskiego, który wtedy, gdy kryty jest wyłączne za pomocą papy, może być z czasem narażony na powstawanie przecieków. Żywicę na dachu można ułożyć we własnym zakresie lub można skorzystać z pomoc profesjonalnych firm zajmujących się wykańczaniem dachów tą metodą.