Rola światła w architekturze

Światło stanowi jeden z najważniejszych czynników, które brane są pod uwagę podczas tworzenia koncepcji urbanistycznej oraz architektonicznej nowej inwestycji. Bez niego forma, tekstura i kolor nie istnieją. 

W budowaniu przestrzeni światło pełni funkcję użytkową. Mowa o wykorzystaniu promieni słonecznych w projektowaniu architektoniczno-urbanistycznym.

Rola światła w architekturze – odbiór przestrzeni

Światło w budowaniu przestrzeni pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Jak wiadomo, słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bardzo istotne jest więc wykorzystanie naturalnego światła w miejscach użytku publicznego, a także w przestrzeniach mieszkalnych. Słońce to również energia cieplna, która dzięki nowoczesnym technologiom jest coraz lepiej wykorzystywana w budownictwie.

Kolejną ważną funkcją światła jest wizualno-planistyczna. Z pomocą światła można zaprezentować obiekt w zupełnie innej perspektywie – stworzyć nowe formy, podkreślić i wskazać elementy architektury, które zasługują na większą uwagę. Można także podkreślić granice, bądź przeciwnie – osłabić kontrasty, a także zatrzeć granice, bazując przy tym na zjawisku odbicia i przenikania promieni świetlnych.

Rola światła w architekturze dotyczy także sugestywnego odbioru przestrzeni. Widzimy to m.in. na przykładach: Stonehenge, Świątyń Starożytnego Egiptu, czy Panteonu Rzymskiego. Ważna jest zarówno barwa, jak i intensywność światła, które jest narzędziem do twórczej prezentacji wnętrz i obiektów architektonicznych. Naturalne światło możemy wprowadzać do wnętrza za pomocą odbicia i załamania fal świetlnych. Przykładem może być projekt Starej Odry Residence (inwestycja zrealizowana we Wrocławiu) i zastosowane w budynku doświetlenie pionu komunikacyjnego poprzez specjalnie zaprojektowany świetlik.

Nowoczesne technologie elewacyjne pozwalają nam na łączenie świata zewnętrznego z wewnętrznym. Połączenie przeszkleń z systemami zacieniania wyznacza nowy środek przekazu architektonicznego. Istniejące na dzisiejszym rynku materiały budowlane dają wielkie możliwości efektywniejszego zaprezentowania światła, tworząc zaskakujące efekty wizualne. Światłocień potrafi z jednej strony podkreślić bryłę budynku, z drugiej zaś stworzyć pozory widzianych kształtów lub częściowo je zamaskować.

Światło w architekturze

Wykorzystanie światła w architekturze

Funkcje światła w architekturze

źródło: materiały prasowe