Warsaw Spire - panorama

Szklana elewacja wieży Warsaw Spire sięgnęła szczytu

Ku końcowi ma się wielomiesięczny proces montażu szklanej elewacji na wieżowcu Warsaw Spire. Zakończenie budowy całości flagowego projektu Ghelamco Poland o rekordowej powierzchni ponad 100 000 m² i wysokości 220 m już za niecałe pół roku.

Jak podaje Ghelamco Poland konstrukcja wieżowca została ukończona, do uzupełnienia pozostały ostatnie panele wyselekcjonowanego, błękitnego szkła i polerowanej stali. Na budynku A fasada montowana była w tempie 1 poziomu na tydzień, ostatnie panele będą zawieszane m.in. w miejscach, gdzie mieściły się mocowania żurawi wieżowych.

Warsaw Spire – jeden z ważniejszych budynków na mapie Warszawy

Warsaw Spire przy placu Europejskim jest jedną z najważniejszych inwestycji na mapie Warszawy. Dzięki wizjonerskiemu projektowi, inwestycja w harmonijny sposób połączy funkcje komercyjne i publiczne, wnosząc zupełnie nową jakość w przestrzeń miejską stolicy. Projekt zmienia oblicze Woli i definiuje w okolicy Rodna Daszyńskiego nowe, nie tylko biznesowe, centrum Warszawy. Oddanie do użytku całości kompleksu Warsaw Spire i otwarcie placu Europejskiego już w połowie maja 2016 r.

Budowa szklanej elewacji wieży Warsaw Spire Szklana elewacja wieży Warsaw Spire z dołu

Elewacja na budynku wieżowym, u szczytu w formie dwóch asymetrycznych kołnierzy, przewyższa strop ostatniego piętra biurowego o 20 m. Ze względu na swoją nietypową architekturę, jej znaczna część znajduje się poza obrysem żelbetowej konstrukcji wieżowca. Dlatego montaż wymagał zaangażowania specjalistycznych ekip alpinistycznych oraz użycia specjalistycznych rusztowań i wysięgników. Aby podążać za zmieniającą się z poziomu na poziom geometrią fasady, użyto paneli o specjalnych kształtach. Łącznie elewacja budynku wieżowego ma aż 32 000 m2 powierzchni (czyli więcej niż 4 pełnowymiarowe boiska piłkarskie), a stal wykorzystana na jej konstrukcję waży ponad 600 ton!

Na sześć miesięcy przed planowanym ukończeniem budowy, w budynku A do wykonania pozostały prace instalacyjne i wykończeniowe, a na placu Europejskim – ostatnie prace związane z zagospodarowaniem terenu, w tym nasadzenia roślin, które zakończą się na wiosnę 2016 r. Gotowa i dostępna dla cyklistów jest już nowa stacja rowerów miejskich Veturilo, ufundowana przez firmę Ghelamco Poland.

Panorama Warszawy Panorama Warszawy z Warsaw Spire Szklana elewacja wieży Warsaw Spire sięgnęła szczytu Szklana elewacja wieży Warsaw Spire sięgnęła szczytu