Wady i zalety drewna stosowanego we wnętrzach

Czy warto stosować drewno we wnętrzu? Jednym z najstarszych, wykorzystywanych w budownictwie materiałów,  jest drewno.  Budowa świątyń, domów i budowli użyteczności publicznej, a następnie wyposażenia wnętrz – od bardzo dawna drewno znajdowało zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Obecnie, dzięki szerokiej gamie impregnatów zabezpieczających drewno i różnorodnym metodom jego obróbki, mamy możliwość poprawy cech i właściwości drewna.

Dodatkowo,  szeroka gama kolorystyczna jaką proponują nam producenci, różnorodny charakter, jak również wiele produktów, takich jak podłogi drewniane, deski, parkiety powodują, że drewno jest coraz częściej wybierane. Czy jednak warto stosować je w budownictwie? czy może zrezygnować z niego na rzecz nowocześniejszych produktów. Poniżej dokonano zestawienia wad i zalet drewna jako materiału budulcowego.

Drewno dzięki swoim właściwościom, znajduje zastosowanie zarówno w  konstrukcjach inżynierskich o znacznych rozmiarach, dużych obciążeniach lub w miejscach o trudnych warunkach użytkowania, jak również może być dostosowane do wnętrz mieszkalnych. Drewno to lekki, dobry i trwały materiał budulcowy, dodatkowo posiada dużą odporność na ściskanie.

Drewno jest jeszcze mało docenianym materiałem w polskim budownictwie, na szczęście jednak cały czas obserwujemy rozwój w tym kierunku . Najczęściej w budowie konstrukcji wykorzystuje się drewno drzew iglastych (jodła, świerk ), natomiast w wykończeniu wnętrz, np. do wykonania podłogi drewnianej stosujemy : głównie dąb i jesion, oraz deski z gatunków egzotycznych takich jak: merbau, teak, palisander, doussie, jatoba, lapacho, iroko, sucupira oraz wiele innych.

Musimy pamiętać, że na właściwości drewna ma wpływ:

  • gatunek drewna
  • sposób wykorzystywania
  • warunki zewnętrzne

Zalety drewna

  • łatwy w obróbce
  • lekki
  • ekologiczny
  • izolacja cieplna
  • odporny na uszkodzenia, niekłopotliwy w transporcie
  • odporny na działanie wielu związków chemicznych
  • łatwy w montażu, demontażu, możliwość powtórnego wykorzystania
  • atrakcyjny, nieszablonowy wygląd
  • zawiera olejki eteryczne,

Drewno stosowane we wnętrzach jest szczególnie cenione za : naturalność i prostotę, a jednocześnie szlachetny wygląd. Zastosowanie drewna w aranżacji wnętrza wprowadza do otoczenia przytulny, a jednocześnie elegancki charakter. Układ słojów, ciepłe odcienie i niepowtarzalność każdej deski jest gwarancją unikatowego wyglądu.

Budowa z drewna i wykorzystanie go we wnętrzach jest cenione również  ze względu na tempo wykonania prac. W porównaniu z innymi materiałami, drewno montuje się stosunkowo szybko. Montaż i budowa z drewna jest również łatwiejsza w porównaniu do korzystania z innych materiałów.

Dzięki swojej naturalności drewno ma pozytywy wpływ na mikroklimat we wnętrzu, poprawia wilgotność powietrza i nie emituje szkodliwych związków, jak niektóre materiały budowlane.

Drewno daje się dostosować do każdego wnętrza, jest bardzo proste w obróbce, a poprzez zastosowanie różnych gatunków drewna możemy uzyskać ciekawe kolory, odcienie, kształty. Mamy również możliwość zróżnicowania jednego gatunku drewna, który może wyglądać zupełnie inaczej, przez zastosowanie kolorowych lakierów czy innych środków impregnujących oraz stosowanie zabiegów postarzania itp.

Wady drewna

  • łatwopalny i podatny na korozję
  • niejednorodny i anizotropowy materiał (inna wytrzymałość wzdłuż i poprzek włókien)
  • wymaga regularnej impregnacji i szczególnej pielęgnacji
  • wysoki koszt.

Na szczęście, dzisiejsze zaawansowane technologie produkcji i obróbki drewna pozwalają na znaczne ograniczenie korozji i łatwopalności drewna, i ułatwienie użytkowania drewna. Dzięki specjalnym środkom impregnującym drewno zyskuje barierę ochronną przed wilgocią, grzybami i uszkodzeniami.

Szczególna pielęgnacja drewna owocuje jego niezwykle szlachetnym i atrakcyjnym wyglądem. Na przykład zadbana, wypielęgnowana drewniana podłoga, może stać się unikatową wizytówką domu. Pielęgnacja drewna nie jest specjalnie skomplikowana i w szybkim czasie można się jej nauczyć. Mamy również możliwość skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zadbają o nasze drewno.

Wysoka cena drewna jako materiału  jest bardzo często jednym z głównych czynników, przez jaki rezygnujemy z jego zakupu. Warto jednak pamiętać, że drewno, dzięki swoim właściwościom, jest inwestycją na lata, a jego zakup docenią z pewnością jeszcze kolejne pokolenia.

Pomimo kilku wad, drewno jest materiałem, który warto stosować aranżując wnętrza. Połączenie takich cech jak elegancki wygląd, trwałość i łatwy montaż powodują, że drewno jest od wielu wieków cenione i wykorzystywane w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Jeżeli zdecodowali się Państwo wykorzystać drewno do arnżacji podłogi, zapraszamy na stronę http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane, gdzie oferujemy bogaty wybór podłóg drewnianych oraz fachową pomoc i doradztwo!

Wady i zalety drewna stosowanego we wnętrzach