Wienerberger Brick Award 2016 za nami

Laureaci Wienerberger Brick Award 2016 zostali już oficjalnie nagrodzeni. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 600 projektów z 55 krajów.  

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach, w tym Nagroda Specjalna oraz Nagroda Główna, którą otrzymało aż dwóch laureatów. Gala wręczenia nagród odbyła się 19 maja w Radiokulturhaus w Wiedniu.

Wienerberger Brick Award to przedsięwzięcie w którym od 2004 r. nagradza się wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, międzynarodowe standardy jakości. Zastosowanie produktów Wienerberger nie jest warunkiem udziału w konkursie.

Nagroda obejmuje kilka kategorii, które mogą być modyfikowane w zależności od obecnych trendów czy poruszanych kwestii.

Wienerberger Brick Award 2016 – dwie nagrody główne

W tym roku nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach: Residential Use (Budynek mieszkalny), Public Use (Budynek użyteczności publicznej), Re-Use (Modernizacja), Urban Infill (Budynek w zabudowie uzupełniającej) oraz Special Solution (Specjalne zastosowanie). We wszystkich tych kategoriach przyznano nagrody pieniężne o łącznej wartości 31 500 Euro. Do konkursu zostało złożonych ponad 600 projektów z 55 krajów. Z uwagi na ogromną różnorodność projektów, wytypowanie 50 kandydatów do nagrody nie było łatwym zadaniem. Z listy nominowanych Jury składające się z wybitnych architektów światowej sławy wyłoniło laureatów.

Nagrodę Główną otrzymały dwa projekty. Jedna z nich została przyznana budynkowi biurowemu 2226, który mieści się w Lustenau w Austrii, zaprojektowanemu przez architekta Dietmara Eberlego. Cały budynek funkcjonuje bez żadnej wentylacji, bez klimatyzacji, bez ogrzewania. Już sama nazwa wskazuje na temperaturę panującą w pomieszczeniach, która przez cały rok pozostaje na komfortowym poziomie, między 22 a 26 oC. Jest to możliwe, dzięki solidnej strukturze muru szczelinowego o grubości całkowitej 76 cm. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne. To rewolucyjne rozwiązanie zyskało również uznanie w kategorii Special Solution.

Zdobywca drugiej Nagrody Głównej, House 1014 znajduje się w historycznym centrum Granollers w Barcelonie i stanowi doskonały przykład tego, jak wykorzystać przestrzeń nieużytkowaną, często występującą w miastach. Bardzo długi i wąski teren o szerokości zaledwie 6,5 metra tworzy ekstremalne warunki lokalizacyjne.  Hiszpańska pracownia architektoniczna HARQUITECTS stworzyła sekwencję naprzemiennych przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, składających się na przytulny dom, część gościnną, tarasy i atria. Wykorzystanie cegły jest swoistym splotem tradycji i modernizmu, co w sposób znaczący wpływa na całokształt estetyki i wyglądu nieruchomości. Oprócz Nagrody Głównej, projekt ten również został zwycięzcą w kategorii Urban Infill.

Wienerberger Brick Award 2016 – Laureaci:

Laureat Nagrody Głównej i zwycięzca w kategorii Urban Infill: House 1014
Lokalizacja: Granollers, Barcelona, Hiszpania
Architekt: HARQUITECTES, Hiszpania
Typ cegły: Pustaki ceramiczne, cegły elewacyjne, bruk ceramiczny

Laureat Nagrody Głównej i zwycięzca w kategorii Special solution: 2226
Lokalizacja: Lustenau, Austria
Architekt: baumschlager eberle Lustenau, Austria
Typ cegły: Pustaki ceramiczne

Zwycięzca w kategorii Residential Use: Termitary House
Lokalizacja: Da Nang, Wietnam
Architekt: Tropical Space, Wietnam
Typ cegły: Pustaki ceramiczne, cegły elewacyjne

Zwycięzca w kategorii Public Use: Auditorium AZ Groeninge
Lokalizacja: Kortrijk, Belgia
Architekt: Dehullu Architecten, Belgia
Typ cegły: Cegły elewacyjne

Zwycięzca w kategorii Re-Use: Marília Project
Lokalizacja: São Paulo, Brazylia
Architekt: SuperLimão Studio, Brazylia
Typ cegły: Cegły rozbiórkowe z okolicy

Laureat Nagrody specjalnej: Cluster House
Lokalizacja: Zurich, Szwajcaria
Architekt: Duplex Architekten AG, Szwajcaria
Typ cegły: Pustaki Porotherm na bazie Perlitu

Jestem pod wrażeniem wysokiej jakości i różnorodności tegorocznych projektów. Ilustrują one, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych, postępowych prac – również w ekstremalnych warunkach pogodowych czy przestrzennych. Innowacyjne, zwycięskie projekty uwypuklają w ten sposób różnorakie zastosowania cegły, jako materiału budowlanego – komentuje Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG.

źródło: Wienerberger