Niedroga szlifierka kątowa do domu

Niedroga szlifierka kątowa do domu – jaką wybrać?

W domu szlifierka kątowa nie należy do sprzętów, z których korzystamy na co dzień. Nie mniej, jeśli posiadamy dom jednorodzinny, działkę, letnisko albo majsterkujemy, to z pewnością od czasu do czasu się przyda. Czy jednak warto za okazjonalnie wykorzystywany sprzęt płacić dużo? Nie, zwłaszcza, że za około 150 złotych jesteśmy w stanie znaleźć model, który sprawdzi się w większości około domowych prac.

Jaki model zasilania do domu?

W przypadku szlifierki do domu, najbardziej opłacalny będzie wybór szlifierki zasilanej elektrycznie. Takie modele oferują bardzo dobry stosunek parametrów do ceny. Pozwalają na długotrwałą pracę, co jest niemożliwe w przypadku szlifierek akumulatorowych. Z drugiej strony – konieczność podłączenia do kontaktu sprawia, że szlifierka nie jest specjalnie mobilna.

Dlatego warto dokładnie rozważyć wybór rodzaju zasilania. W przypadku narzędzia akumulatorowego możemy zdecydować się na model, należący do większej serii. Wtedy kupując kilka elektronarzędzi, możemy zasilać je jedną baterią. Jest to idealne zwłaszcza, jeśli sprzętu używamy także w miejscu, gdzie nie ma podłączenia do sieci, np. na letnisku w środku lasu. W przypadku szlifierki akumulatorowej musimy się jednak liczyć z ograniczonym czasem pracy.

Do domu natomiast nie warto kupować szlifierki pneumatycznej, chyba, że posiadamy odpowiedni kompresor i często korzystamy z tak zasilanych narzędzi. W innym przypadku będzie to nietrafiony wydatek, bo zakup kompresora jest zdecydowanie droższy niż akumulatora.

Jakie modele polecamy do domu?

Wśród modeli w przystępnej cenie warto zwrócić uwagę na następujące szlifierki:

  • Graphite 59G072 720W,
  • Itamati PowerSystem 18Volt IWS18115-0,
  • Einhell 4430550 900W,
  • Metabo W 750-125,
  • Hikoki G13SR4YGZ.

Wszystkie je znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/katowe,c12395/.

Dodatkowe parametry, jakie warto wziąć pod uwagę

Wybierając szlifierkę do domu, warto skupić się na modelach o średnicach tarczy 125mm (najbardziej uniwersalna) lub 115mm. Ta druga idealnie sprawdzi się, jeśli pracujemy szlifierką niewiele i raczej przy cienkich materiałach. Szlifierki o tarczy o średnicy 180 lub 230 mm przeznaczone są do prac budowlanych (np. nacinanie betonu, kostki brukowej itp.), twardych lub grubszych materiałów.

Decydując się na model konkretnego producenta należy zwrócić uwagę na to, jaki sposób mocowania tarcz oferuje i jakie typy można montować. Im szerszy wybór rodzaju tarcz: do cięcia, polerowania, szlifowania itp. dostępny będzie dla naszej szlifierki, tym więcej zadań będziemy w stanie wykonać.

Ważna jest także moc szlifierki. Im jest ona wyższa, tym wyższy moment obrotowy oferuje narzędzie i teoretycznie z tym twardszym lub grubszym materiałem sobie poradzi. Zasada ta jednak nie oznacza, że od razu należy decydować się na najbardziej wydajny model w sklepie. Tutaj należy rozważyć, jaki zakres prac planujemy najczęściej. Do domowego użytku wystarczy moc do 1000W.