wystroj wnetrz

Salon w stylu loft – jak go urządzić?

Lofty to przestronne wnętrza, które nawiązują swoim charakterem do epoki przemysłowej. Taki styl aranżacji cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które nie boją się eksperymentować. W jaki sposób urządzić salon industrialny, aby był jednocześnie modny i funkcjonalny? Podpowiadamy.

Jaki pomieszczenie spełnia wymagania salonu do stylu loft?

Najlepszym miejscem do urządzenia salonu w stylu loft jest duże i obszerne wnętrze z co najmniej kilkoma większymi oknami. Sufit powinien być zawieszony wysoko, a szerokość i długość pokoju powinna być na tyle wystarczająca, aby po umieszczeniu tam dużej kanapy i kilku mebli zachować jak największą swobodę ruchu. Nie dziwi więc fakt, że idealnym wnętrzem spełniającym te wymagania jest przestrzeń pofabryczna. Surowe ściany, biegnące przy suficie rury oraz widoczne kable podkreślają charakter wnętrza w stylu loft.

Jak przygotować wnętrze pod salon w stylu loft?

Jeśli wnętrze nie prezentuje się wystarczająco surowo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć od przygotowania ścian i sufitu, a także podłóg pod ten styl. Bardzo popularnym pomysłem jest zwłaszcza kamień lub cegła. Naturalny surowiec to niemały wydatek, więc bardzo często stosuje się jego imitację. Stosuje się go w celu podkreślenia surowości ścian. Natomiast na sufit można zastosować frakturę desek z metalowymi wykończeniami. Na podłogę stosuje się podłogi w formie desek bez połysku, a wręcz celowo postarzane. Efekt ma przypominać starą, pofabryczną podłogę. Świetnym pomysłem wpisującym się w ten koncept mogą być panele imitujące wiekowe, ceramiczne kafelki.

Jakie meble do salonu w stylu loft?

Do przestronnego wnętrza salonu sprawdzą się przede wszystkim meble z otwartymi przestrzeniami. Świetnie w ten koncept wpisują się wysokie szafki na których można umieścić różne elementy dekoracyjne. Dobrym pomysłem są też meble na dużych i wyraźnych metalowych wspornikach. Może to być więc niewielka komoda loft albo szafka RTV umieszczona w centralnej części pomieszczenia. Obowiązkowym elementem w salonie są także wygodne siedziska, które mogą być wykonane głównie z metalu, z niewielkimi akcentami surowego drewna. Należy też wygospodarować przestrzeń na dużą kanapę lub ewentualnie narożnik.

Jakie oświetlenie do salonu w stylu loft?

Dla podkreślenia industrialnego efektu salonu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza zwisające z sufitu żarówki, które doskonale prezentują się w metalowej oprawie. Można także postawić obok kanapy kilka prostych lamp, które mogą dawać różnokolorowe światło.