elewacja budynku

Artystyczna forma dekoracji elewacji budynku

Pomalowane budynki bądź inne elementy infrastruktury miejskiej kojarzą się nam zazwyczaj z nieestetycznymi aktami wandalizmu. Na myśl przychodzą nam głównie wulgarne, niecenzuralne słowa lub nieprzyzwoite rysunki. W gruncie rzeczy jest to skojarzenie nad wyraz nieadekwatne! W rzeczywistości profesjonalnie wykonane murale to niekonwencjonalne dzieła sztuki, które potrafią ożywić miejską przestrzeń.

Malowanie dekoracyjne w Polsce

Nie podlega wątpliwości, że na polskich ulicach coraz częściej pojawiają się murale. Są one obecne niemal w każdym większym mieście. W tej kwestii zdecydowanie przoduje Łódź oraz Gdańsk z osiedlem Zaspa. Równie pokaźne grono murali może zaprezentować mieszkańcom Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław. Natomiast w Białymstoku możemy podziwiać słynny mural „Wyślij pocztówkę do babci”, promujący lokalny festiwal techno Up To Date. Tą i inne realizacje można zobaczyć online na stronie goodlooking.pl. W ten sposób reklamowane są buty, filmy, meble, napoje, sztuki teatralne, a nawet prezerwatywy i wiele więcej. Jak widać, jest to narzędzie nad wyraz uniwersalne. Co ciekawe, wcale nie jest to metoda reklamowa XXI wieku. Już w czasach PRL-u reklamowano w ten sposób partię rządzącą. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że ówczesne dzieła nie miały tak reprezentatywnych walorów artystycznych jak te dzisiejsze.

Mural jako artystyczna forma elewacji budynku

Murale wykorzystywane są nie tylko do reklam przedsiębiorstw czy ich produktów. Coraz częściej to miasta decydują się na ozdobienie mało estetycznych budynków. To prosty sposób na nadanie nowego życia nieruchomościom, które nadszarpnął ząb czasu. Równie często murale stanowią nowoczesną formę upamiętnienia ważnych wydarzeń bądź rocznic. Dobrym przykładem jest tutaj 95-lecie Banku Gospodarstwa Krajowego, uwiecznionego w centrum Warszawy. Efekt końcowy można oglądać na stronie goodlooking.pl. Należy także wspomnieć o realizacjach wśród prywatnych inwestorów. Często można spotkać niekonwencjonalne murale we wnętrzach restauracji, klubów, biur, a nawet w domach czy mieszkaniach. Bądź co bądź, takie dzieło na ścianie potrafi niesamowicie ożywić przestrzeń i tym samym nadać jej wyjątkowego charakteru. Mural może skutecznie zaaranżować wnętrze, sprawiając, że stanie się ono niepowtarzalne.

Murale od wielu lat wykonywane są niemal na całym świecie. W Polsce stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, dzięki czemu dumnie zdobią polskie ulice. Ciekawe realizacje z całej Polski dostępne są na goodlooking.pl.