Pielegnacja przydomowego ogrodu

Kupiłeś dom, ale ogród jest w fatalnym stanie? Poznaj 5 przydatnych rad, dzięki którym będzie zachwycać!

Zakup własnego domu, nawet do remontu jest powodem do radości, w końcu można się pochwalić większym metrażem i zaplanować swoją przyszłość. Jednak spore koszty mogą pochłonąć nie tylko remonty wewnątrz, ale również przygotowanie ogrodu. Najczęściej nie jest on w najlepszym stanie, trawnik jest zaniedbany, podobnie jak roślinność. Zatem w dzisiejszym poradniku zajmiemy się nie remontem samego domu, a metamorfozą zaniedbanego ogrodu. Poznajcie zatem 5 przydatnych rad, jak o niego zadbać, by zachwycał.

Po pierwsze: usunięcie darni i chwastów, a także nawiezienie nowej ziemi ogrodowej

Jeśli twój nowy ogród jest w fatalnym stanie musisz zacząć od usunięcia całej darni i chwastów z ziemi. Jest to czynność niezbędna. Nie wystarczy jedynie nawiezienie nowej ziemi ogrodowej, bo zaniedbanie poprzednich czynności spowoduje, że bardzo szybko chwasty przebiją się na powierzchnię, a tego w nowym ogrodzie przecież nie chcesz. Zatem musisz starannie pozbyć się wszystkich chwastów, do czego możesz użyć środków chwastobójczych bądź też postawić na ręczną i żmudną pracę. Jeśli jesteś zwolennikiem podejścia ekologicznego to prawdopodobnie wybierzesz drugą opcję. Tutaj najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dzięki którym praca przy odchwaszczaniu pójdzie szybciej, zatem sprawdzą się motyczki, wycinaki do chwastów, zbieracze chwastów czy pielniki wahadłowe. Zanim rozprowadzisz warstwę całą warstwę ziemi ogrodowej, na której wysiejesz trawnik, powinieneś pomyśleć o ochronie przed kretami i szkodnikami.

Po drugie: założenie siatki na krety pomoże utrzymać trawnik w nienagannym stanie

Kolejnym krokiem jest założenie siatki na krety. Trzeba ją ułożyć około 10 cm pod powierzchnią ziemi ogrodowej. Dzięki temu zapobiegnie się tworzeniu kopców przez kreta. Oczywiście trzeba pamiętać, że w miejscu gdzie rozkłada się siatkę na krety nie można sadzić roślin z głębokim systemem korzeniowym. Maksymalna głębokość układania siatki to bowiem 20-30 cm pod powierzchnią gruntu. To pozwala sadzić rośliny rabatowe. Natomiast drzewa czy krzewy w takiej sytuacji musimy sadzić na obrzeżach ogrodu, gdzie nie została rozłożona siatka. Na pewno nie należy się obawiać, że trawa nie ukorzeni się wystarczająco albo będzie marnieć, gdyż oczka są wystarczające by mogła prawidłowo rosnąć.

Po trzecie: starannie wybierz dla roślin odpowiednie miejsce i przygotuj rabaty

Decydując się na rabaty musisz dla swoich roślin wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli preferują stanowiska słoneczne, to musisz znaleźć miejsce nieosłonięte. W przypadku roślin, które dobrze czują się w półcieniu możesz sadzić je bliżej muru. Na rabatach świetnie prezentują się rośliny cebulowe. Możesz wybrać zarówno tulipany, liliowce, jak i krokusy i uzupełnić je roślinami zimozielonymi karłowatymi, które wypełnią rabatę w momencie, gdy kwiaty przekwitną. Przygotowując rabatę możesz rozłożyć agrotkaninę i wykonać w niej odpowiednie otwory. Zabezpieczenie agrotkaniną powoduje, że wilgoć nie paruje nazbyt szybko, a rośliny chronione są również przed chwastami.

Po czwarte: zajmij się przycięciem żywopłotu bądź jego posadzeniem – zielona dźwiękochłonna i chłonąca zanieczyszczenia bariera

Kolejnym krokiem do pięknego ogrodu jest zadbanie o żywopłot. Jeśli dom otoczony był żywopłotem, to musisz sprawdzić w jakim jest stanie i czy można go uratować. Na pewno będzie wymagał przycięcia i podlewania. Jeśli jednak jest suchy i w dużej mierze zmarniał lepiej go wykopać, usunąć chwasty i posadzić nowe rośliny tworzące szpaler czy też żywopłot. Świetnie sprawdzają się jałowce oraz tuje. Zwłaszcza te drugie są odporne na zanieczyszczenia i mogą stanowić również barierę dźwiękochłonną. Trzeba je jednak zabezpieczyć, gdy są młode, gdyż silny wiatr może spowodować ich zniszczenie.

Po piąte: zastanów się nad posadzeniem solitera w ogrodzie w postaci dużego krzewu lub drzewa

Twój ogród możesz ozdobić również soliterem. To oczywiście duże drzewo lub krzew, które górują nad ogrodem po kilku czy kilkunastu latach od posadzenia. Oczywiście dla takiej rośliny trzeba znaleźć odpowiednio dużo miejsca. Wokół niej nie może być też siatki na krety. Takie nasadzenia sprawdzają się w większych ogrodach. Zatem jeśli w Twoim przestrzeni nie jest wiele, to lepiej postaw na rabaty i ewentualnie żywopłot.

Zawsze możesz również stworzyć minimalistyczny ogród. W takim układzie na agrotkaninę rozłożysz kamienie ozdobne, a całą ozdobę ogrodu będzie stanowił wypielęgnowany trawnik. Wybór należy do Ciebie.