Budownictwo szkieletowe - parametry techniczne

Budownictwo szkieletowe – parametry techniczne

Domy szkieletowe zyskują w Polsce na popularności. Wiele osób docenia szybkość montażu budynku oraz ich stosunkowo niską cenę. Trzeba też pamiętać, że budowanie w tej technologii jest ekonomicznie uzasadnione jedynie przy stosunkowo niewielkich i prostych projektach. Warto też przed podjęciem decyzji o budowie domu o konstrukcji szkieletowej przyjrzeć się jego parametrom technicznym.

Izolacyjność termiczna

Jest to parametr, który w dużej mierze zależy nie tylko od samej technologii wykonania budynku, ale też grubości i rodzaju izolacji. W przypadku budynków szkieletowych konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji wzdłuż elementów konstrukcyjnych, aby zapobiec tworzeniu się tzw. ”mostków cieplnych”.

Pojemność cieplna

Technologia szkieletowa charakteryzuje się niską pojemnością cieplną. Oznacza to, że pomieszczenia szybko się nagrzewają oraz wychładzają. Można potraktować tą właściwość jako zaletę, ponieważ bardzo łatwo w takim budynku jest osiągnąć pożądaną temperaturę. Warto tutaj dodać, że w domach szkieletowych optymalnym systemem grzewczym jest piec gazowy.

Izolacyjność akustyczna

Domy szkieletowe wyróżniają się znakomitą izolacyjnością dźwięków powietrznych. Niestety w przypadku dźwięków udarowych parametry są już znacznie gorsze. Można sobie jednak z tym poradzić stosując dodatkowe warstwy wełny mineralnej oraz miękkie wykładziny dywanowe na podłogach.

Wilgotność i wentylacja

Budynki stawiane w technologii szkieletowej pokryte są od wewnątrz specjalną folią wodoszczelną. Zapobiega to przenikaniu wilgoci do elementów konstrukcyjnych. Trzeba jednak w takim domu zwrócić szczególną uwagę na wentylację, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz pary wodnej może stać się przyczyną zawilgocenia pokrycia ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o specyfice technologii szkieletowej warto wejść tu http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie