Jak przygotować mieszkanie do remontu?
Young woman measuring the wall with tape measure

Jak przygotować mieszkanie do remontu?

Remont mieszkania  zwykle stanowi jedno z najbardziej stresujących doświadczeń. Tym bardziej, im więcej musimy zrobić sami i im mniej czasu poświęcimy na odpowiednie przygotowanie nieco wcześniej. Okazuje się, że wielu większych i mniejszych kłopotów można uniknąć właśnie dzięki planowaniu. Warto dowiedzieć się zatem, jak przygotować siebie, domowników i samo mieszkanie do remontu.

Zanim zaczniesz remont

Na początek dobrze jest ustalić budżet. A potem doliczyć do niego jeszcze 10-20% zapasu na nieprzewidziane wydatki. Następnie trzeba wybrać materiały. Jest to szczególnie ważne, jeśli remontujemy łazienkę czy kuchnię. Z decyzją o kafelkach na ścianach czy podłogach w kuchni i łazience będziemy musieli żyć kolejne lata. Lepiej to dobrze przemyśleć. Rajd po sklepach pomoże też w realnej ocenie, ile to wszystko będzie kosztować. Zasady dobrego wychowania nakazują też, aby powiadomić sąsiadów o planowanym remoncie. To pozwoli im przygotować się mentalnie na hałas i niedogodności. Remont mieszkania to także bałagan. Jeśli prace będą odbywały się w jednym pomieszczeniu, pozostałe należy odgrodzić. Na przykład grubszą folią, która zminimalizuje ilość kurzu.

Jakie prace należy zgłosić do wspólnoty?

Dopóki nasz remont mieszkania dotyczy wyłącznie wnętrza, zazwyczaj nie ma obowiązku zgłaszania go do wspólnoty. Można modernizować łazienkę, kuchnię, malować ściany, zmieniać glazurę itp. Warunkiem jest brak ingerencji w części wspólne budynku. Dotyczy to także wymiany sanitariatów czy np. grzejników. W momencie gdy prace wykraczają już na części wspólne, potrzebne będzie zgłoszenie remontu do spółdzielni lub wspólnoty. W regulaminie spółdzielni trzeba sprawdzić, czy nie będziemy potrzebowali na dane pracy zgody. Czasami bywa potrzebna specjalna uchwała, najczęściej wystarczą zebrane głosy mieszkańców.

Znajdź wiarygodną ekipę remontową

To jedna z kluczowych kwestii. Bez dobrej ekipy remontowej, prace będą trwały w nieskończoność, a i efekt końcowy może być różny. Na początek warto zebrać namiary kilku ekip. Remont mieszkania to takie zadanie, które prędzej czy później pojawia się u każdego właściciela nieruchomości, dlatego też często najlepsi fachowcy każą na siebie trochę poczekać. Niekiedy rzeczywiście warto. Kolejną kwestią jest prośba o kosztorys. Większość firm robi go gratis i na jego podstawie łatwiej zdecydować, na jakie usługi możemy sobie pozwolić. Wcześniej dobrze jest też popytać wśród znajomych. Firmy z polecenia najczęściej są godne zaufania, wiemy już czego się po nich spodziewać.