klimatyzacja

Jak wybrać klimatyzację do domu jednorodzinnego?

Z roku na rok lato staje się coraz cieplejsze, między innymi z powodu postępujących zmian klimatycznych. Właśnie dlatego klimatyzacja w domach jednorodzinnych jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Jednak jej wybór nie jest prosty, ponieważ oferta systemów jest duża, a wydajność i sposób działania poszczególnych urządzeń bardzo się między sobą różni. Jak wybrać klimatyzacje do domu jednorodzinnego? Podpowiadamy.

Rodzaj klimatyzatora

Współczesne klimatyzatory mogą nie tylko ochładzać powietrze, ale również je ogrzewać. Obecnie na rynku znajdziemy urządzenia przenośne oraz klimatyzatory typu Split. Te pierwsze to rozwiązania, które wykorzystywane są do czasowego ochładzania pomieszczeń. Są wygodne, ponieważ łatwo można je przenosić między pokojami, jednak wadą tutaj jest konieczność poprowadzenia rury wylotowej na zewnątrz, na przykład przez otwarte drzwi. Jest to więc mało estetyczne i czasami niezbyt funkcjonalne rozwiązanie. Urządzenia te, są również stosunkowo głośne.

Z kolei klimatyzator Split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Urządzenie takie jest bardzo efektywne. Jego zaletą jest umieszczenie sprężarki poza wnętrzem domu, dzięki czemu w pomieszczeniach nie słyszymy pracy klimatyzatora. Kolejnym rozwiązaniem jest centralna klimatyzacja w Krakowie która jest często stosowana w domach jednorodzinnych. Jej zaletą jest nie tylko możliwość ochładzania pomieszczeń, ale także regulacja wilgotności powietrza.

Moc klimatyzatora

Wybierając klimatyzacje do domu, warto zwrócić uwagę na moc takiego urządzenia. Powinna być dostosowana do powierzchni mieszkania. Najlepiej jest ją obliczyć dzięki zrobieniu dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz pomiarów nasłonecznienia. Mogą to zrobić fachowcy z Santier.pl. W przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że na każde 10 m2 pomieszczenia potrzebny jest 1 kW mocy klimatyzatora. W związku z tym na przykład urządzenie do salonu o powierzchni 50 m2 powinno gwarantować moc minimum 5 KW.

Nasłonecznienie pomieszczenia i poziom głośności klimatyzatora

Wybierając klimatyzator do domu jednorodzinnego, należy zwrócić uwagę również na nasłonecznienie budynku. Jeżeli latem pomieszczenia są bardzo mocno eksponowane na działanie promieni słonecznych, wówczas warto wybrać rozwiązanie o większej mocy, nawet do 30%. Niezwykle ważny jest również poziom głośności klimatyzatora. Przenośne urządzenia cechują się poziomem od 50 do 70 decybeli, natomiast typu Split generują hałas na poziomie zaledwie 30 decybeli.