różne wzory

Urządzamy kawalerkę w stylu eklektycznym

Zastanawiasz się jak modnie i funkcjonalnie urządzić kawalerkę lub niewielkie mieszkanie dwupokojowe? Ciekawą propozycją jest aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym, który stanowi połączenie nowoczesności, klasyki designu, mebli vintage oraz pamiątek z podróży. W eklektycznych wnętrzach nie ma mowy o nudzie- to prawdziwe bogactwo wzorów, kolorów i faktur, a odpowiednie rozplanowanie niewielkiej przestrzeni sprawi, że nasze mieszkanie będzie nie tylko piękne, ale też praktyczne.

Urządzanie mieszkania w stylu eklektycznym to sztuka łączenia w harmonijną i interesującą całość pozornie zupełnie do siebie niepasujących materiałów, mebli i dodatków. Wnętrza wypełnia swoista mozaika składająca się z elementów pochodzących z różnych epok, stylów czy części świata. Pamiętajmy, że niewielkie wnętrza łatwo przeładować i zagracić, dlatego urządzając małe eklektyczne mieszkanie, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad aranżacji przestrzeni. Sprawdź, jak urządzić kawalerkę w stylu eklektycznym.

Styl eklektyczny w wystroju wnętrz

Eklektyzm we wnętrzach pojawił się po raz pierwszy w latach 30-tych XIX wieku i polega on na łączeniu mebli i dodatków pochodzących z różnych epok i wykonanych w różnych stylach. Jest to więc de facto połączenie kilku różnych stylów. We wnętrzach eklektycznych możemy na przykład znaleźć elementy stylu rustykalnego, wiejskiego, vintage czy glamour połączone z francuskim lub włoskim stylem pałacowym bądź industrialnym albo skandynawskim.

W jednym pomieszczeniu jest miejsce zarówno na ciężkie drewniane meble z poprzednich epok, jak i na modernistyczne dodatki. Ponadto spokojne stonowane naturalne barwy mogą łączyć się ciemniejszymi kolorami czy różnorodnymi wzorami na przykład geometrycznymi, orientalnymi czy etnicznymi. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wspólnej linii kolorystycznej, aby nie powstał zbyt duży chaos. Meble mają przyciągać raczej swoimi formami, a nie szokującymi zestawieniami kolorystycznymi.

Styl eklektyczny cechują również niecodzienne połączenia materiałów wykończeniowych jak choćby naturalne drewno w połączeniu z surowym minimalistycznym betonem, drewno lub korek w połączeniu z pleksi albo innym tworzywem sztucznym, czy metal w połączeniu z nieco tandetnym plastikiem lub wręcz przeciwnie z bardzo elegancką porcelaną, lub kryształem. Możliwości tworzenia ciekawych połączeń kolorów, faktur, wzorowi materiałów są tutaj praktycznie nieograniczone. Dlatego styl eklektyczny, to idealny wybór dla osób z bogatą wyobraźnią.

Jak urządzić niewielką kawalerkę w stylu eklektycznym?

Wnętrza w stylu eklektycznym, choć bardzo ciekawe i różnorodne, to niestety często bywają przeładowane. O ile na dużym metrażu nie jest to aż taki problem, to jednak w kawalerce, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej mieszkania, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i zaprojektowanie wnętrza jest bardzo ważne.

Zwróćmy szczególną uwagę na takie elementy jak:

1. Ściany i podłogi.

Na niewielkim metrażu postawmy na jasne ściany i podłogi. Ściany możemy po prostu pomalować na biało. Aby wnętrze było ciekawsze, warto zagrać tutaj różnymi fakturami- na przykład jedna ściana całkowicie gładka, a druga z tynkiem strukturalnym, wyłożona białymi płytkami ceramicznymi lub okładziną imitującą pomalowane na biało cegły. Posadzka również może być biała, ale świetnie będzie też wyglądać okładzina podłogowa z naturalnego drewna (parkiet w jodełkę lub panele drewniane) bądź panele laminowane lub wykładzina w jasnych kolorach.

2. Meble.

W przypadku mebli warto najpierw zastanowić się, co jest nam naprawdę potrzebne, aby nie zagracić wnętrza. W jednopokojowej kawalerce najlepiej ograniczyć się do jednej większej szafy do przechowywania odzieży, stolika, łóżka lub sofy z funkcją spania oraz jednego czy dwóch foteli. Meble powinny pochodzić z różnych epok, ale nawiązywać do siebie, choć odrobinę kolorystyką, aby ich zestawienie było harmonijne.

Możemy na przykład babciną szafę trzydrzwiową na wysoki połysk na nóżkach, zestawić z eleganckim stoliczkiem kawowym z okresu PRL-u o szklanym blacie i drewnianych nóżkach oraz tapicerowanymi fotelami i sofą w stylu vintage w jasnych kolorach. W przypadku mebli tapicerowanych świetnie będą wyglądać modele ozdobione kolorowymi wzorami na przykład romantycznymi dużymi lub małymi kwiatami czy motywami roślinnymi.

3. Dodatki.

Ciekawym i zaskakującym wykończeniem takiego wnętrza mogą być dodatki w stylu ludowym, etnicznym lub orientalnym takie jak:

-zasłonki,

– lampy i kinkiety (Ardant)

– kolorowe ozdobne doniczki z kwiatami,

– afrykańska lub meksykańska makatka przywieziona z wakacji,

– grecki lub turecki wazon,

– niewielki egipski lub marokański dywan,

– żywe kwitnące egzotyczne rośliny.

W mieszkaniu eklektycznym o niewielkim metrażu postarajmy się przede wszystkim zachować funkcjonalność wnętrz. Wybierzmy takie meble i dodatki, jakie będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom. Jeśli na przykład większość czasu spędzamy w pracy poza domem, to nie będzie nam potrzeby większy stół, czy reprezentacyjna sofa. Zdecydowanie bardziej przyda się wygodne łóżko i niewielki stolik kawowy.

Z kolei, jeśli pracujemy lub uczymy się online i większość czasu spędzamy w domu, wówczas wygodne miejsce do pracy oraz spożywania posiłków na miejscu to jest niezbędne. Konieczny więc będzie zakup porządnego stołu i komfortowego siedziska w postaci krzesła czy profilowanego fotela. Stół przyda się również, gdy jesteśmy towarzyscy i lubimy zapraszać do siebie rodzinę lub znajomych. Wtedy z pewnością w naszej przestrzeni nie może zabraknąć również wygodnej sofy i foteli, aby goście mogli wygodnie usiąść.