Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu? Sprawdź sprawdzone porady

Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?

Poddasze to wyjątkowe miejsce, które można przytulnie urządzić na sypialnię. Sprawdź w jaki sposób zamienić tę przestrzeń w wyjątkową przestrzeń do wypoczynku.

Co pasuje do aranżacji sypialni na poddaszu? Zdecydowanie pasują tam meble designerskie, odpowiednie oświetlenie oraz dodatki w postaci kwiatów, obrazów czy poduszek. Zawsze marzyłeś o sypialni w wyjątkowym miejscu, ale nie wiesz jak przystosować wnętrze, aby było przytulnie, komfortowo oraz stylowo? Sprawdź nasze porady!

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to często spełnienie marzeń z dzieciństwa wielu osób. Poddasze bardzo często charakteryzuje się skośnymi ścianami ze względu na bezpośrednie graniczenie z dachem domu. Skosy nie są jednak przeszkodą do urządzenia przytulnej sypialni. Jeśli poddasze jest dość małe, można je optycznie powiększyć za pomocą farby. Proste sztuczki malarskie pozwalają obniżyć wysokie ściany oraz powiększyć je za pomocą iluzji. Natomiast jeśli na dodatek jest mało światła na poddaszu, należy używać jasnych farb: bieli, ciepłego beżowego koloru, jasnej szarości lub jasnych brązów. Ciepłe barwy dodadzą sypialni kojące właściwości – np. poprawią jakość odpoczynku oraz snu. Decydując się na ciemne kolory takie jak czerń, fiolety, ciemne zielenie czy granat należy wybierać ściany pozbawione skosów.

Ujarzmiamy poddasze

Sypialnia to przestrzeń stworzona do relaksu po dniu pełnym wyzwań. Staje się ona azylem od problemów i wymaga odpowiedniego zaaranżowania. Dla marzycieli kreatywnym rozwiązaniem będzie fototapeta z motywem nieba w zagłówku łóżka lub na największej ścianie na poddaszu (ścianie pozbawionej skosu). Dla fanów naturalności, ściany można pokryć drewnianymi panelami.

Łóżko – najważniejszy element wystroju wnętrza. Wybór łóżka jest bardzo indywidualne (np. twardość materaca czy jego wielkość).

Stawiając łóżko na poddaszu warto pamiętać o dwóch zasadach:

  • czy łóżko ustawione jest w wygodny sposób – czy z jednej i drugiej strony można do niego podejść wyprostowanym,
  • jeśli łóżko jest ustawione bezpośrednio pod skosami to czy nie uderzymy głową w sufit.

Oświetlenie  w sypialni powinno być regulowane. Przy łóżku zalecane są kinkiety, dzięki którym można czytać książki do późna.

Okna dachowe na poddaszu powinny być uchylno-obrotowe. Dzięki nim wnętrze nie jest klaustrofobiczne, a także daje możliwość spoglądania na horyzont z poziomu łóżka (jeśli okno jest odpowiednio nisko zamontowane).

Dodatki, które dodadzą przytulności wnętrzu

Co zrobić z przestrzenią, która pozostaje pod skosami? To proste! Korzystając z układu pomieszczenia możemy zrobić kącik z książkami i wygodnym fotelem z podnóżkiem lub miejsce do pracy. W ostatnim przypadku warto aby wysokość ściany i skosu dawała możliwość swobodnego poruszania się. W przypadku bardzo dużych przestrzeni skosy wykorzystywane są do stworzenia zabudowanej szafy. Puste kąty można udekorować kwiatami w doniczce, takimi jak Jukka czy Fikus benjamin.