Okna drewniane wyrazem stylu rustykalnego. Poznaj 5 pomysłów na okienne aranżacje

W projektowaniu i aranżacji wnętrz często pomija się rolę okien. Przeciętni domownicy nie mają świadomości, że oryginalnie zaprojektowana i ozdobiona stolarka jest kluczem do aranżacyjnego sukcesu. Typowe rozwiązania pozostaw za sobą i zapoznaj się z naszymi pomysłami na oryginalne, okienne rewolucje.

Odpowiedni rodzaj stolarki, poprawnie zagospodarowana przestrzeń parapetu i wyszukane akcesoria – to trzy główne czynniki, którymi powinieneś kierować się podczas tworzenia aranżacji Twoich wnętrz. W zależności od pomieszczenia, które bierzesz pod lupę postaw na duże, bogate okna drewniane lub prostą stolarkę PCV o niewielkich rozmiarach. Oczekujesz gotowych rozwiązań? Spójrz co mamy dla Ciebie poniżej.

Salon w klimacie rustykalnym z oknami drewnianymi

Styl rustykalny jest coraz częściej spotykany, zarówno w domach o designerskim zacięciu, jak i tych, o przeciętnych ambicjach aranżacyjnych.

– „(…) Jedno pozostaje niezmienne – okna drewniane zapewniają styl starych okien nie wpływając ujemnie na ich funkcjonalność.” – zapewniają eksperci firmy Futur24

Chcesz salonu nawiązującego bezpośrednio do tradycji i klasycznego piękna, a przy tym zachowującego swoją funkcjonalność oraz wygodę? Przy zakupie nowej stolarki zdecyduj się na okna drewniane. To one okażą się zewnętrzną wizytówką Twojego domu, a w połączeniu z umiejętnie dobranymi akcesoriami okiennymi odegrają znaczącą rolę również w środku. Spróbuj połączyć okna drewniane od Futur z linii ClassicLine ze szprosami wewnątrzszybowymi.

Radzimy:

  • wybierz małe nawiewniki o kolorze współgrającym z barwą stolarki,
  • zamiast prostych rolet wewnętrznych postaw na długie, gęste zasłony.

To one w połączeniu z oknami drewnianymi nadadzą Twojemu salonowi klimatu nie do podrobienia, zwiększą przytulność wnętrza i skutecznie wyregulują ilość światła wpadającego do środka.

Kuchnia w pastelowych barwach z drobnymi dodatkami

W katalogach wnętrzarskich z ostatnich miesięcy można zauważyć przede wszystkim pastelowe barwy i minimalizm dodatków. Taki pomysł najlepiej sprawdza się w kuchni – pomieszczeniu, które ze względu na swoją funkcję nie powinno być zabałaganione, a jedynie dopieszczone wyszukanymi akcesoriami i oryginalnymi barwami.

Zależy Ci na funkcjonalności kuchni i jej uroczym wyglądzie? Tutaj okna drewniane nie sprawdzą się tak, jak w poprzednim pomyśle.

  • Do pastelowej kuchni wybierz stolarkę PCV – solidną, niedrogą, a przy tym dość uniwersalną. W ten sposób zaoszczędzisz odrobinę pieniędzy, a swojemu pomieszczeniu zapewnisz to, czego potrzebuje w pierwszej kolejności, czyli światła, wymiany powietrza i izolacji ciepła.
  • Pomyśl o większym parapecie. Dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania na pewno przyda się w kuchni, w której roi się od małych pojemniczków, słoików i przypraw. Postaw na parapecie pastelowy wazon pełen świeżych kwiatów, a nad nim zawieś krotką, koronkową firankę.

Przytulna sypialnia z miękkimi tkaninami

Miejsce, w którym śpisz i odpoczywasz wymaga szczególnej uwagi. Zarówno w pielęgnacji, jak i tworzeniu projektu wnętrz. Myśląc o aranżacji sypialni weź pod uwagę Twój rytm życia i preferencje. Chcesz gotowych rad?

  • Jeśli sypiasz do południa, a zbyt duża ilość światła przeszkadza Ci w odpoczynku, pomyśl nad zakupem gęstych firan.
  • Jesteś rannym ptaszkiem, a pierwszy promyk słońca jest równy rozpoczęciu dnia? W takim przypadku sprawdzi się prosta, matowa roleta wewnętrzna, która rozświetli wnętrze Twojej sypialni, a Ciebie pobudzi do życia.

W przypadku stolarki, jej rodzaj nie ma znaczenia. Możesz zainwestować w okna drewniane, aluminiowe lub PCV, bo największą rolę i tak odgrywa jej estetyczne zagospodarowanie. Na myśli mamy akcesoria okienne, takie jak: nawiewniki, szprosy, okucia, klamki i zasłony, o których pisaliśmy przed chwilą. To na nich skup największą uwagę, a jeśli zależy Ci solidnej stolarce, wybierz okna drewniane.

okna drewniane od Futur

Nowoczesna łazienka z małymi oknami

Szukasz nowoczesnego rozwiązania dla Twojej łazienki? Postaw na połączenie prostych, wyraźnych mebli i małych okien bez zbędnych ozdób. Główną rolę w łazience o innowacyjnym wnętrzu odgrywa oryginalne oświetlenie. Zainwestuj w niebieskie ledy i zamontuj je w podłodze lub wybierz gęstą czerwień spadającą z sufitu.

Okna drewniane ani aluminium nie sprawdzą się w łazience. Te, na które powinieneś zwrócić uwagę to PCV – odporne na kontakt z wilgocią, zróżnicowane ciśnienie, a przy tym zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza i izolację termiczną.

Od zasady mówiącej, że okna w łazience to nie konieczność warto odejść. Głównie z powodu łatwości w jej wietrzeniu i pozbywaniu się zbędnej wilgoci. Poza tym, czy jest coś przyjemniejszego niż kąpiel w akompaniamencie letnich dźwięków przyrody?