Powierzchnia biurowa w Warszawie

Biura w stolicy powstają zarówno w kamienicach, jak i luksusowych wieżach. Jeszcze 20 lat temu komercyjny rynek nieruchomości w niej nie istniał. Obecnie można mówić o 5 milionach mkw. powierzchni biurowej, którą zaadaptowały firmy.

W 1989 roku nie można jeszcze było mówić o powierzchni biurowej, a wszystko dlatego, że komercyjny segment nieruchomości w Polsce dopiero powstawał. Nowoczesne biurowce można było więc policzyć na palcach jednej ręki. Były wśród nich Pałac Kultury i Nauki, Oxford Tower, Intraco, Novotel i Universal. Firmy z zachodnim kapitałem lokowały więc raczej biura w dużych mieszkaniach albo kamienicach, które znajdowały się w centrum miasta.

Powierzchnia biurowa w Warszawie – nieco historii

Mokotowska strefa biurowa była dopiero w planach, a jej powstanie miała zapoczątkować w drugiej połowie lat 90. firma GTC budową Mokotów Business Parku, dzisiejszego Empark Business Park na działce przy ulicy Domaniewskiej, na której wśród wysokiej trawy straszyły zabudowania upadłej fabryki Unitra Cemi.

Powierzchnia biurowa w Warszawie – rekordowa podaż nowych biur w 2000 roku

W 2000 roku zostało oddanych do użytku 400 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do tej pory ten rekord nie został pobity. W ciągu 10 lat, od 1991 do 2001 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosła z 250 tys. mkw. do 3,5 mln mkw. W pokomunistycznej Polsce inwestowały firmy austriackie, skandynawskie i belgijskie, później amerykańskie, a dziś kapitał międzynarodowy, wspominają eksperci Walter Herz.

Powierzchnia biurowa w Warszawie – nowa strefa biurowa

Nowe obiekty mają powstać w okolicy ronda Daszyńskiego. W 2019 r. ma zostać oddany do użytku syrzelisty 195 metrowy budynek Skylinera. Znajdzie się tam 3 tys. mkw. usługowej. Nieopoddal powstaje natomiast kompleks Sienna Towers, w skład którego wejdą dwa wieżowce o wysokości 130 metrów i jeden 86 metrowy, które zostaną połączone wspólnym kilkukondygnacyjnym podium. Do dyspozycji będzie 5 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 25 tys. mkw. powierzchni handlowej i konferencyjnej.

Na rogu ulic Okopowej i Towarowej trwa budowa kompleksu Spark. Tu całkowita powierzchnianajmu wyniesie ponad 70 tys. mkw. Natomiast u zbiegu ulic Towarowej i Prostej powstaje również Generation Park, który ma zostać oddany w końcu 2017 roku i dostarczyć 84 tys. mkw. biur.

W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego planowany jest także 39 kondygnacyjny Spinnaker o powierzchni 55 tys. mkw. Poza tym, w narożniku Prostej i Żelaznej stanie 130 metrowa Mennica Legacy Tower.

W Warszawie pozostaje obecnie w budowie prawie 550 tys. mkw. biur. W tym roku stołeczny rynek biurowy ma szansę pobić rekord sprzed szesnastu lat, jeśli chodzi o roczny przyrost nowej powierzchni biurowej.

Tylko w pierwszym półroczu oddane zostało o jedną czwartą więcej biur, niż w całym ubiegłym roku. Nowa podaż prawdopodobnie przekroczy w tym roku poziom 450 mkw. i będzie największa w całej historii rynku, prognozują eksperci Walter Herz.

źródło: Walter Herz