Wrocławskie kamienice – perły miejskiej architektury

Wrocławskie kamienice, które znajdują się przy wrocławskim rynku, to wyjątkowe zabytki oraz najlepsze dowody na to, jak pięknie można odrestaurować zniszczone budowle. Te perły miejskiej architektury są przecież efektem powojennej odbudowy, dzięki którym Wrocław dziś zachwyca swym historycznym charakterem. Jakie kamienice tego miasta zasługują na szczególne wyróżnienie?

Wrocławskie kamienice – perły barokowej i renesansowej architektury

Każda z wrocławskich kamienic usytuowanych na Rynku jest wyjątkowym dziełem sztuki, każda z nich może nas oczarować swym wyglądem.

Wrocław to dla wielu z nas przede wszystkim rynek, przy którym skupiły się najcenniejsze zabytki stolicy Dolnego Śląska. To właśnie tu możemy zobaczyć najpiękniejsze kamienice tego miasta. Są wśród nich perełki architektury renesansowej i barokowej, nie brak też kamienic, które reprezentują nieco młodsze style w polskiej architekturze. Ich dekoracyjne fasady mogą oczarować każdego, przy czym te najciekawsze kamienice skupiły się przy zachodniej pierzei rynku.

Można tu zobaczyć m. in. manierystyczną kamienicę Pod Gryfami oraz słynną kamienicę Pod Siedmioma Elektorami, która stanowi z kolei bardzo ciekawy przykład połączenia gotyku z barokiem. Późnobarokową formą urzeka z kolei kamienica Pod Złotym Słońcem. Ciekawymi kamieniczkami, z którymi tak często kojarzony bywa Wrocław, są też słynne kamienice Jaś i Małgosia. I one mają wyjątkowy urok, a ich niewielkie rozmiary i piękne sąsiedztwo sprawiają, że znalazły się one w gronie najbardziej charakterystycznych budowli Dolnego Śląska.

Każde miasto ma charakterystyczne dla siebie obiekty, takie jak zabytkowe kamienice, które zadbane i odrestaurowane nadają miastu niepowtarzalny klimat.

Wrocławskie kamienice - perły barokowej i renesansowej architektury, fot. wroclaw.pl Wrocławskie kamienice - perły barokowej i renesansowej architektury, fot. wroclaw.pl

fot. wroclaw.pl