Bilardowe ABC: od bil po stół

Bilardowe ABC: od bil po stół

Decyzja o wstawieniu stołu bilardowego do domu już zapadła? Teraz pewnie zastanawiasz się, który z nich wybrać i jaki osprzęt do niego kupić. Część dostępnych na rynku akcesoriów stanowi niezbędne minimum, by gra była w ogóle możliwa i przyjemna. W które z nich trzeba się zaopatrzyć?

Na początek stół

Pierwsze, co musisz wybrać, to oczywiście stół. Najpopularniejsze są stoły typu pool o wymiarach ponad 1m × ponad 2 m. Nadają się zarówno do rekreacyjnej, jak i profesjonalnej gry i łatwo mieszczą się w większości domowych pomieszczeń. Wykonuje się je w całości z drewna litego lub łączy go z płytą laminowaną.

Nieco większe od nich są stoły do snookera. Ich standardowa wielkość to 12ft, jednak sporo firm, chcąc dostosować się do potrzeb klientów, produkuje je także w mniejszych rozmiarach. Z wyglądu też się trochę od nich różnią. Do ich wykończenia stosuje się inne sukno, bandy, mniejsze wloty i łuzy. Ważne są też w przypadku tych stołów bilardowych ceny. Z racji większych rozmiarów, odmiennego rodzaju wykończenia, a także większego nakładu pracy, którego potrzeba do ich wykonania, są znacznie droższe od stołów typu pool.

W sprzedaży znajdziesz także stół typu karambol, do gry w „bilard francuski”. Wygląda podobnie jak stół do ósemki, jednak jest od niego dłuższy, szerszy i nie ma kieszeni, a to dlatego, że gra polega na odbijaniu bil o bandy (wygrywa ten, komu uda się to zrobić większą ilość razy), a nie umieszczaniu ich w łuzach. Jeżeli jednak cenisz sobie funkcjonalność i wolisz iść w standard, idealnym wyborem będzie stół konferencyjny/biesiadny. To uniwersalny produkt z nakrywającym blatem. Służy rozrywce, a w razie potrzeby można przy nim przyjąć gości.

Nasza rada: w trakcie przeglądania ofert zwróć uwagę na design, jakość wykonania towarów i określ, jakie mają mieć wybrane przez ciebie stoły bilardowe ceny. W ten sposób ograniczysz ilość dostępnych opcji, zawęzisz pole poszukiwań i szybciej podejmiesz ostateczną decyzję.

Dobierz akcesoria

Po wyborze stołu, zajmij się selekcją akcesoriów. Przede wszystkim zaopatrz się w jedno- lub dwuczęściowe kije. Potrzebne ci też będą do nich podpórki (przydają się zwłaszcza przy wykonywaniu precyzyjnych uderzeń kijem lub takich z niewygodnej pozycji), kreda (dostępna w rozmaitych kolorach), końcówki, tipy i tuleje, a także zdzieraki i dociski do kształtowania, szlifowania i dziurkowania tipów. Do listy zakupów dopisz również bile (dobierz je, zwracając uwagę na typ posiadanego stołu), trójkąt, szczotkę do czyszczenia sukna, wieszak bądź stojak na kije, timer albo wrzutnik. Przydać mogą ci się też: pokrowiec na stół, który uchroni go przed zabrudzeniami i osiadaniem na nim kurzu oraz walizka/pokrowiec na kije, w których je schowasz i wygodnie przeniesiesz. Jeżeli zaś chodzi o środki chemiczne, to zakup m.in. klej do tipów i sukna, by móc je w razie potrzeby szybko podkleić oraz preparaty do czyszczenia szczytówek, sukna, bil. Pomogą ci utrzymać stół w nienagannym stanie i sprawią, że mimo częstego użytkowania będzie wyglądał wspaniale.

To już wszystko. Mamy nadzieję, że nasza krótka „ściągawka” okaże się pomocna i dzięki niej uda ci się skompletować całe niezbędne wyposażenie do gry w bilard. Gdy już zakupisz wszystko, co potrzeba, nie pozostaje nic innego, jak rozegrać partyjkę. Zatem dobrej zabawy!