Jak wykończyć ściany?

Jak wykończyć ściany?

Ściany to bardzo ważny element mieszkania, który w dużej mierze decyduje o jego klimacie. Odpowiedni dobór rodzaju oraz koloru wykończenia ich powierzchni może diametralnie zmienić charakter wnętrza. W tym artykule zostanie przedstawionych kilka ciekawych propozycji okładzin ściennych.

Panele – świat nieskończonych możliwości

Panele dekoracyjne na ścianach są często wykorzystywane w kuchni. Warto zauważyć, że taka ozdoba świetnie też sprawdzi się w innych pomieszczeniach. W pokojach, gdzie panele nie będą narażone na dużą wilgotność oraz wysoką temperaturę możemy wybierać spośród jeszcze szerszej gamy produktów. Warto tutaj zaznaczyć, że poza popularnymi panelami szklanymi, na rynku dostępne są także panele z tworzyw sztucznych, a także płyt MDF. Ciekawą opcją jest montaż paneli typu 3D, które tworzą wypukły wzór na ścianie. Niewiele osób wie, że na ścianie można także zastosować panele podłogowe. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawa opcja, która sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać wyjątkowo.

Surowce naturalne

Dla osób lubiących kontakt z naturą świetnym pomysłem może być wykorzystanie takich materiałów jak kamień i drewno. Kamień jest teraz dostępny w niemalże nieograniczonej palecie barw, struktur i wielkości w postaci łatwych w montażu płytek. Drewno natomiast możemy użyć w postaci różnego rodzaju paneli. Poza standardowymi długimi dechami można teraz dostać np. kwadratowe panele o różnej strukturze. Drewno w kilku kolorach może też zostać użyte do stworzenia wyjątkowo eleganckich mozaik.

(Nie)zwykła tapeta

Tapetowanie w ostatnich latach też powoli wraca do łask. Coraz popularniejsze jest stosowanie tapety jako akcent na jednej ze ścian, czy nawet jakimś fragmencie ściany. Ja polecam stosowanie wzorzystych tapet w miejscach, które szybko się brudzą. To prosty patent na zachowanie estetycznego wyglądu pomieszczenia przez dłuższy czas. Opcja wartą zastanowienia zwłaszcza w niewielkich pokojach są fototapety. Mogą one naprawdę niesamowicie powiększyć optycznie pomieszczenie.

Surowe okładziny ścienne

Bardzo wyraźnym trendem jest w ostatnim czasie utrzymywanie pomieszczeń w nieco surowym industrialnym stylu. Jeśli podoba nam się taki efekt, to możemy zdecydować się na betonowe panele, czy zwykły szary tynk. Ciekawą opcją może też być pozostawienie surowej okładziny ściennej z płyt gipsowo-kartonowych.