Płyty stosowane w budownictwie

Płyty stosowane w budownictwie

W dzisiejszych czasach rynek produktów budowlanych jest bardzo szeroki. Różne dostępne materiały dają nieznane wcześniej możliwości wykonywania prac budowlanych i wykończeniowych. W tym artykule zostaną opisane różne możliwości zastosowania płyt.

Płyty na ściany i sufity

Najbardziej znane są płyty gipsowo-kartonowe, które stosuje się jako okładzina ścian, do tworzenia sufitów podwieszanych, zabudowy poddasza czy ścianek działowych. Są one dostępne także w wariantach o zwiększonej odporności na działanie wody, ognia, a także o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Obecnie można też kupić płyty do gięcia, z których tworzy się konstrukcje krzywoliniowe. Wśród płyt do stosowania na ściany i sufity znajdziemy również płyty akustyczne, które dzięki specjalnej perforacji oraz flizelinie akustycznej stanowią doskonałe wykończenie pomieszczeń o wyższych wymaganiach akustycznych.

Płyty podłogowe

(http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/system-suchego-jastrychu-nida-podloga)

Płyty cementowe z przeznaczeniem do stosowania na podłogi to szybki sposób na wyrównanie podłoża. Montując podłogę w systemie suchego jastrychu uzyskujemy równą, stabilną i wytrzymałą na obciążenia powierzchnię gotową do wykończenia. Płyty podłogowe dają też bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, co jest bardzo ważne zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Stosując płyty można „na sucho” wyrównać podłogę, dzięki czemu nie ma konieczności czekania, aż podłoże dostatecznie wyschnie. I co za tym idzie od razu można położyć warstwę wykończeniową np. wykładzinę.

Płyty zewnętrzne

Płyty elewacyjne są stosowane na zewnątrz budynków najczęściej w systemie tzw. elewacji podwieszanej wentylowanej. Są one bardzo odporne na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wspomnieć, że istnieją także płyty gipsowo-kartonowe, które dzięki włóknom szklanym oraz specyficznemu składowi mogą być używane do tworzenia zewnętrznych sufitów podwieszanych oraz podbitek dachowych.