scianka-kolankowa-siniat

Prawidłowe wykończenie ścianki kolankowej

Ścianka kolankowa jest to ściana poddasza, która została zbudowana nad ścianami zewnętrznymi budynku na wieńcu stropowym ostatniego piętra. Na tej ściance opiera się konstrukcja więźby dachowej. Element ten musi być dobrze wykonany, aby przenosić obciążenie z dachu na strop oraz ze ściany niższej kondygnacji. Bardzo ważne jest też prawidłowe wykończenie tej ścianki od wewnętrznej strony budynku.

Czym wykończyć ściankę kolankową?

Polecanym sposobem na wykończenie ścianki kolankowej jest zastosowanie płyt karton-gips. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na szczególne przeznaczenie tych płyt muszą one mieć odpowiednie właściwości. Przede wszystkim płyty te powinny wyróżniać się dużą twardością i wytrzymałością mechaniczną. Ważna jest również ich wysoka odporność na działanie ognia oraz dobra izolacyjność akustyczna.

Jak montować płyty na ściance kolankowej?

Płyty na ściance można zamocować w systemie okładzin ściennych kotwionych. W tym przypadku stelaż z profili stalowych przekręcony jest do ściany murowanej, a następnie do niego montuje się płyty. Warto tutaj dodać, że konieczne jest dobranie odpowiednich mas szpachlowych, aby wykonać odpowiednie spoinowanie płyt. Dobrze jest też zastosować specjalne taśmy zbrojące, aby dodatkowo wzmocnić połączenia. Natomiast pomiędzy stalowymi profilami obwodowymi, a ścianami i stropami należy zastosować taśmę uszczelniającą do izolacji akustycznej.

W przypadku kiedy ścianka murowana na poddaszu nie została wykonana lub nie ma możliwości zamocowania do niej okładziny ściennej, konieczne jest zastosowanie okładzin wolnostojących. Wtedy należy wykonać konstrukcję stalową opartą na słupkach zamontowanych do stropu za pomocą kołków rozporowych i specjalnych profili. Następnie do tak wykonanego stelażu przykręca się płyty i spoinuje połączenia odpowiednimi masami szpachlowymi.

Więcej szczegółów technicznych dotyczących wykańczania ścianki kolankowej znajdziesz tu: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/zabudowa-scianki-kolankowej-plytami-gipsowymi