Na warszawskim Żoliborzu powstał mural Davida Bowiego. Za projekt odpowiada firma AkzoNobel przy współpracy ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów w ramach akcji Dulux Let’s Colour.
Uroczyste odsłonięcie murala przedstawiającego podobiznę zmarłego niedawno muzyka odbyło się 21 kwietnia 2016 r. przy ul. Marii Kazimiery 1.
– Już od kilku lat w ramach programu Dulux Let’s Colour dodajemy kolor i pozytywną energię lokalnym społecznościom. Tym razem AkzoNobel namalował razem ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów mural Davida Bowiego, co było doskonałą okazją do włączenia się w społeczny projekt związany z kulturą – mówi Katarzyna Kowalczyk z AkzoNobel, światowego producenta farb dekoracyjnych, reprezentowanego w Polsce przez takie marki jak Dulux, Nobiles, Sadolin oraz Hammerite.
Mural Dawida Bowiego – miejsce jego umieszczenia nie jest przypadkowe
Konkurs na projekt muralu Stacja Muranów ogłosiła w lutym tego roku, Wygrał go Dawid Celka i to jego malowidło upamiętnia jedyną wizytę jednego z najważniejszych muzyków drugiej połowy XX wieku w Warszawie.
Miejsce umieszczenia muralu nie jest przypadkowe. W 1973 (niektóre źródła mówią o 1976 roku) Bowie odbył w tych okolicach krótki spacer w czasie przerwy w podróży z Moskwy do Paryża.
Muzyk miał niecałą godzinę i z Dworca Gdańskiego udał się w kierunku placu Wilsona (wówczas Komuny Paryskiej). Tam w księgarni kupił kilka płyt, a wśród nich chociażby album zespołu Śląsk, który stał się dla niego później inspiracją do stworzenia utworu „Warszawa”.
Mural Dawida Bowiego – Dulux Let’s Colour
Dulux Let’s Colour jest globalną inicjatywą marki Dulux. Jak tłumaczą przedstawiciele marki, jej cel, to przekształcenie szarych przestrzeni w bardziej kolorowe. Do tej pory projekty w ramach akcji były tworzone m.in. w Anglii, Francji, Brazylii, Turcji, Indiach i RPA. W 2011 roku do grona krajów, w których projekt jest implementowany, dołączyła Polska.
Brazylia, Francja, Indie, RPA, Holandia, Turcja i Wielka Brytania to kraje, gdzie Dulux Let’s Colour zostawił już swój ślad. Mieszkańcy m.in. Paryża, Rio de Janeiro i Johannesburg’a zakasali rękawy, chwycili wałki i pędzle i przyłączyli się do Duluxa, malując szkoły, ulice i place.
źródło i fot. Dulux