pompa ciepla

Nowoczesne ogrzewanie domu. Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Szukasz alternatyw dla kotła na paliwa stałe do domu jednorodzinnego? Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest pompa ciepła?

Wśród wielu dostępnych typów urządzeń grzewczych przeznaczonych do domu jednorodzinnego znajdują się pompy ciepła. To rodzaj urządzenia wykorzystującego OZE – odnawialne źródła energii.

Działanie pompy ciepła jest podobne do lodówki. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia, a następnie pozwala na ogrzanie nią budynku.

Obecnie najczęściej używane są dwa główne typy pomp ciepła, a dokładnie są to:

  • Powietrzna pompa ciepła,

  • Gruntowa pompa ciepła.

Najprostsza w montażu jest pompa ciepła powietrzna, natomiast w przypadku pompy gruntowej konieczne jest wykonanie odwiertów.

Pompy ciepła są dostępne w wielu wariantach mocy, które dobierane są indywidualnie w zależności od zapotrzebowania domu na energię cieplną.

Pompa ciepła – kiedy warto?

Urządzenia grzewcze jak pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę dla kotłów na paliwa stałe czy dla kotłów gazowych. Warto jednak wskazać, że nie będą one zawsze opłacalną inwestycją. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Najszybszy zwrot z inwestycji można uzyskać wtedy, gdy budynek, w którym zamontowana jest pompa ciepła, jest nowoczesny. Oznacza to, że powinien być on odpowiednio docieplony, ponieważ oznacza to najmniejsze straty ciepła, a tym samym powoduje, że korzystanie z pompy ciepła jest tańsze.

Wobec tego montaż tego typu urządzenia grzewczego nie będzie opłacać się wtedy, gdy budynek jest starszy, nie jest ocieplony.

Warto też pamiętać o tym, że pompa ciepła do działania potrzebuje energii elektrycznej. Właśnie dlatego jej koszty użytkowania można obniżyć wtedy, gdy będzie ona połączona z panelami fotowoltaicznymi.

Pompa ciepła – zalety i wady

Urządzenie cieplne jak pompa ciepła ma wiele zalet, lecz warto też wskazać, że ma ona kilka wad, o których warto pamiętać.

Zalety pompy ciepła:

  • Ekologiczna,

  • Wszechstronna – służy ogrzewania domu i podgrzewania wody, a także może być używana jako klimatyzacja,

  • Prosty montaż – dotyczy pompy powietrznej.

  • Praktycznie bezobsługowa,

  • Wydajne działanie.

Wady pompy ciepła:

  • Wysoka cena,

  • Zużycie prądu elektrycznego,

  • Brak gwarancji efektywności podczas dużych mrozów.

Gdy planowane są pompy ciepła Katowice to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z kompleksowej obsługi w związku z ich montażem. Firmy wykonujące pompy ciepła zapewniają pełne wsparcie w zakresie projektowania, sprzedaży, montażu oraz serwisu.