spawanie

5 korzyści zrobotyzowanego spawania – co można zyskać?

Spawanie zrobotyzowane jest coraz częściej prowadzonym procesem, który pozwala na wyeliminowanie wad wynikających ze spawania ręcznego. Jakie korzyści daje zainwestowanie w robota spawalniczego w zakładzie? Oto 5 najważniejszych atutów związanych z jego posiadaniem!

1. Większa wydajność spawania

Spawanie ręczne najczęściej jest bardzo czasochłonne i powoduje, że proces ten jest mało wydajny. Zdecydowanie się na spawanie zrobotyzowane pozwala na jego znaczne podwyższenie.

Wobec tego największą korzyścią, jakie daje zainwestowanie w robota spawalniczego, jest zwiększenie efektywności – wydajności spawania. Proces ten jest wtedy automatycznie prowadzony z użyciem wcześniej skonfigurowanego robota, który prowadzi spaw w dokładnie wskazanym miejscu. Szybka konfiguracja procesów spawania powoduje, że wyznaczenie punktów, w których spaw ma być powadzony, jest bardzo proste.

2. Przyspieszenie prac

Drugą korzyścią, jaką niesie ze sobą spawanie zrobotyzowane, jest przyspieszenie procesu spawania. Oznacza to, że może być ono realizowane znacznie szybciej niż prace odbywające się ręcznie.

Robot spawalniczy wykonuje prace znacznie szybciej niż spawacz, co przekłada się również na o wiele lepszą wydajność ich prowadzenia. W rezultacie możliwe jest zwiększenie przepustowości pracy zakładu, który może przyjmować więcej zleceń i produkować więcej elementów spawanych.

3. Zwiększenie bezpieczeństwa

Spawanie ręczne może być powodem pojawienia się groźnych wypadków przy pracy z udziałem spawaczy. Stanowi ono także zagrożenie dla wzroku. Skorzystanie z robota spawalniczego powoduje, że pracownicy nie są narażeni na niebezpieczeństwo, co zmniejsza również ryzyko dla pracodawcy.

Robot spawalniczy znajduje się w osobnym miejscu, tak zwanej celi spawalniczej, w której jest on niedostępny dla pracowników podczas pracy. To również powoduje zwiększenie poziomu bezpieczeństwa prowadzonych robót spawalniczych.

4. Wyższa jakość pracy

Prace spawalnicze prowadzone przez spawanie zrobotyzowane pozwalają na uzyskanie o wiele lepszych efektów.

Spawy prowadzone są wtedy bardzo równo, co również pozwala na zminimalizowanie procesu szlifowania spoiny i ogranicza czas potrzebny do wykończenia gotowego produktu po spawaniu.

5. Przyszłościowa inwestycja

Wybierając spawanie zrobotyzowane, firma, która decyduje się na zakupienie robota spawalniczego, może zainwestować w swoją przyszłość.

Zautomatyzowane spawanie pozwala na wyprzedzenie konkurencji, dotarcie do wielu nowych klientów i kontrahentów oraz wspomaga efektywny rozwój firmy.