praca

Przemysłowe płaszcze izolacyjne: zalety i zastosowanie. Gdzie je kupować?

Właściwa izolacja w przemyśle ma kluczowe znaczenie. Jakie zalety niosą za sobą płaszcze izolacyjne? Jakie mają one zastosowanie? W końcu, gdzie można je zakupić? Sprawdzamy!

Czym są przemysłowe płaszcze izolacyjne?

Pod pojęciem jak płaszcze izolacyjne – https://izolacjaarmatury.pl/pokrowce-izolacyjne stosowane są różnego rodzaju materiały używane w izolacji. Powstają one w celu uzyskania dodatkowej ochrony instalacji czy urządzeń przed czynnikami zewnętrznymi i w celu poprawy parametrów ich pracy.

Za pomocą płaszczów izolacyjnych można zapewnić konkretnym instalacjom oraz urządzeniom większą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, korodowaniem, wilgocią, czynnikami pogodowymi, w tym promieniowaniem UV.

Dodatkowo dzięki swoim właściwościom izolacyjnym mogą one zredukować zmiany w obszarze energii cieplnej, co ma kluczowe znaczenie w przypadku tych instalacji i urządzeń, które muszą przenosić media w odpowiedniej temperaturze, na przykład rurociągów ciepłych.

Budowa płaszczów izolacyjnych

Płaszcze izolacyjne stosowane w przemyśle składają się najczęściej z dwóch albo trzech warstw dla uzyskania maksymalnej ochrony.

Do uzyskania właściwej izolacji używane są materiały jak wełna mineralna, poliuretan, polietylen, na przykład w formie pianek czy materiałów wtryskiwanych pozwalających na uzyskanie odpowiedniego dopasowania.

Z zewnątrz powyższe materiały mogą być otoczone rodzajem dodatkowego materiału ochronnego, na przykład wykonanego z wytrzymałej tkaniny, która jest odporna na czynniki zewnętrzne.

Dodatkowo płaszcze izolacyjne mogą być także zabezpieczone za pomocą osłon wykonanych z metalu, na przykład w formie stalowych rur używanych do odcinków prostych czy też projektowanych na zamówienie osłon z blachy. Osłony tego typu poddawane są procesom ocynkowania, dlatego też wyróżniają się one wysoką odpornością na korozję, co zapewnia skuteczniejszą ochronę.

Płaszcze izolacyjne – jakie mają zastosowanie?

Za pomocą płaszczów izolacyjnych można skutecznie chronić różnego rodzaju instalacje oraz urządzenia używane w procesach przemysłowych, technologicznych, w przesyle mediów.

Najczęściej są one wykorzystywane w przypadku rurociągów przenoszących media, które wymagają zachowania właściwej temperatury. Wówczas zapobiegają one pojawianiu się strat cieplnych, co zmniejsza koszty prowadzenia procesów, a tym samym daje firmie dodatkowe oszczędności.

Ponadto płaszcze izolacyjne mogą być używane także do osłony różnych rodzajów maszyn, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, by działać sprawnie i niezawodnie.

Gdzie zamawiać płaszcze izolacyjne?

Materiały jak płaszcze izolacyjne są obecnie oferowane przez wielu dostawców. Można kupować je także w internecie.

Płaszcze przeznaczone do zabezpieczania rurociągów są dostępne jako gotowe, natomiast firmy dostarczające tego typu produkty mogą także wykonać je na indywidualne zamówienie klienta, co powoduje, że zapewniają one wtedy idealne dopasowanie.