Park na Odolanach w Warszawie – projekt

Znany jest już projekt Parku na Odolanach zlokalizowanego przy ul. Sowińskiego oraz Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. W jego centralnej części znajdzie się duży plac zabaw dla dzieci oraz kwiecisty labirynt. Inwestycja ma się zakończyć w tym roku. Na jej realizację firma ROBYG przeznaczy kwotę 350 tys. zł. Po zakończeniu prac teren zostanie bezpłatnie przekazany na rzecz miasta.

Prace związane z przygotowaniem dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy trwają już od kilku miesięcy. Przeprowadzono już inwentaryzację geodezyjną drzew oraz całej zieleni. Na jej podstawie został wykonany i uzgodniony projekt zieleni.

Park na Odolanach – porozumienie z ZGN

Obecnie, trwają prace nad projektem oświetlenia parku. Przygotowywane jest również porozumienie, które zostanie podpisane przez ZGN Wola oraz firmę ROBYG. To właśnie deweloper na własny koszt będzie realizować inwestycję. ZGN Wola przekazał już oświadczenie o możliwości dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Gotowy jest już projekt przyszłego parku. Teren o powierzchni 1,2 ha, który położony jest u zbiegu ul. Sowińskiego i Jana Kazimierza zyska zupełnie nowy wygląd – mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Park na Odolanach – linearium dla dzieci

ROBYG jest silnie zaangażowany w rozwój Woli, inwestując m.in. w modernizację okolicznej infrastruktury. Realizacja terenu parkowego przy ul. Sowińskiego to tylko część prac, jakie wykonaliśmy nieodpłatnie na rzecz dzielnicy. Zbudowaliśmy tutaj m.in. ok. 280 mb ulic i kanalizacji deszczowej, ok. 400 mb nowego chodnika, ok. 200 mb wymiany nawierzchni chodnika, skrzyżowanie ulic Sowińskiego i Karlińskiego wraz z jego odwodnieniem, 69 miejsc postojowych, przejście dla pieszych, nowe latarnie uliczne, oznakowanie pionowe i poziome jezdni, trawniki i nasadzenia drzew. Łączna wartość prac przez nas wykonanych – nie wliczając parku – wynosi już ok. 2,3 mln zł – mówi Zbigniew Wojciech Okoński, prezes ROBYG SA.

W centralnej części parku powstanie duży plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Do dyspozycji najmłodszych będzie linarium, piaskownica oraz zestaw zabawowy składający się m.in. z drabinek, zjeżdżalni oraz lin służących do wspinania. Niewątpliwą atrakcją będzie również kwiecisty labirynt wykonany z niskiego – 30-centymetrowego – formowanego żywopłotu z tawuły japońskiej.

Park na Odolanach – alejki z naturalnej nawierzchni

Głównym elementem zagospodarowania będą ciągi piesze łączące ul. Sowińskiego oraz Jana Kazimierza. Powstaną również mniejsze alejki parkowe z nawierzchni naturalnej. Całość zostanie dopełniona nasadzeniami drzew i krzewów. Kompozycja nasadzeń zieleni oparta będzie na kolistych rabatach, skupionych wzdłuż głównej ścieżki i zamkniętych formowanym żywopłotem z irgi błyszczącej. Planowane jest dosadzenie 32 szt. drzew z gatunku brzoza, jarząb, ambrowiec, a także ponad tysiąc sztuk krzewów (tawuła, dereń, tawuła, berberys, irga) oraz dodatkowo róże okrywowe i byliny.

źródło: materiały prasowe