Architektura i robotyka – co je łączy?

Architektura i robotyka – te na pozór dwie odmienne dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego. Udowodnili to studenci Koła Naukowego Imago z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej podczas XVI Festiwalu Nauki 2016. Młodzi naukowcy zaprezentowali rezultaty pracy sekcji zajmującej się wykorzystaniem ramion robotycznych w prototypowaniu form architektonicznych.

W czasie tegorocznej prezentacji Wydziału Architektury na Festiwalu Nauki, Koło Imago pokazywało rezultaty pracy przy wykorzystaniu ramion robotycznych w prototypowaniu form architektonicznych. Studenci na Rynku Głównym w Krakowie, wykonywali grafiki rysowane przez robota, stworzone wcześniej w języku programowania Processing oraz wykonywali formy w styropianie, sterując ramieniem robotycznym poprzez detektor ruchu.

Architektura i robotyka

Architektura i robotyka – niestandardowy sposób użycia maszyn w przemyśle

Dzięki współpracy z firmą Astor, zapewniającą dostęp do nowoczesnych ramion robotycznych oraz krakowskiej Termo Organice, która przekazała styropian do testów i budowy przyszłego pawilonu – mówi Anna Kisiel z Koła Naukowego Imago przy Krakowskiej Politechnice – otrzymaliśmy wsparcie niezbędne do osiągnięcia głównego celu projektu, jakim jest budowa parametrycznego pawilonu.

Architektura i robotyka – projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne cieszy się powodzeniem wśród osób, które wykazują zainteresowanie praktycznym zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, np. współczesna technologia informacji w architekturze. Przyjęło się, że od blisko pięćdziesięciu lat badania i eksperymenty z zakresu architektury parametrycznej wyznaczają kierunek awangardy w architekturze.

Co łączy architekturę i robotykę

Dzięki projektowaniu parametrycznemu nie tylko można wszystko wyliczyć i zaplanować, ale przede wszystkim architekci mają coraz większe możliwości projektowania i tworzenia nietypowych form geometrycznych mających zastosowanie nie tylko w architekturze, ale również w projektowaniu wnętrz.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego interaktywnego projektu, który łączy nowatorskie rozwiązania i architekturę. Zwłaszcza, że wzbudził on tak duże zainteresowanie wśród zwiedzających – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Od lat kreujemy lub angażujemy się w ciekawe wydarzenia promujące innowacyjność i z wielką przyjemnością wspieraliśmy i dalej będziemy wspierać działalność młodych, zdolnych twórców.

źródło: Termo Organika