Plebiscyt Polska Architektura 2015 – wyniki głosowania

Głosowanie internautów w ósmej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez  Grupę Sztuka Architektury dobiegło końca. Z kolei werdykt jury oraz Grand Prix 2015 poznamy w czasie uroczystej gali, która odbędzie się 11 kwietnia 2016 r. w Warszawie. 

Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były do 20 stycznia. Głosowanie internautów trwało w dniach 1-29 luty. W sumie oddano w nim ponad 12 500 głosów na blisko 90 obiektów.

Plebiscyt Polska Architektura 2015 – wyniki głosowania

Wyniki głosowania internautów przedstawiają się następująco.

OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
W głosowaniu internautów zwyciężył budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zaprojektowane przez biur WXCA.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach położone jest na dnie nieczynnego już kamieniołomu, pośród unikatowych formacji skalnych. Jest zaprojektowane tak, aby nie naruszać naturalnego kształtu krajobrazu, który go otacza. Tworzą go kubiczne pawilony z zielonymi dachami. Ich elewacja pokryta jest lokalnym kamieniem i wszystkie połączone są ze sobą szklanymi przejściami.

OBIEKTY MIESZKANIOWE
Głosami publiczności zwyciężyła rewitalizacja młynu w Szamotułach wykonana przez biuro Tekktura Projekt

Stary młyn żytni jest historyczną, ceglaną budowlą, która zmieniła się w wielorodzinny obiekt mieszkalny. Ponadto została włączona do większego kompleksu nowych obiektów z mieszkaniami na wyższych piętrach oraz usługami na parterze. O ile nowe budynki mieszkalne, zbudowane obok dawnego młyna, otrzymały proste, geometryczne formy, sercem realizacji jest ceglany obiekt historyczny poddany rozbudowie: nad wyremontowaną starą bryłą wyrosło dodatkowe piętro, na którego elewacjach pojawił się nawiązujący do dawnej funkcji obiektu motyw kłosów zboża.

WNĘTRZA PUBLICZNE
Najwięcej głosów w tej kategorii zdobyła Restauracja Mizu Sushi zaprojektowana przez Inter-arch Architekci.

Restauracja Mizu Sushi (pow. ok 230 m2) mieści się w Warszawie, w budynku Defabryki przy ul. Duchnickiej 3. Architekci podkreślili loftowy, naturalny charakter wnętrza odkrywając ceglane ściany i uzupełniając całość o betonowe elementy konstrukcyjne oraz posadzki.

WNĘTRZA PRYWATNE
W tej kategorii zwyciężyła rezydencja w Gdańsku autorstwa MIprojekt oraz Obajtei Artedesign Agnieszka Hajdas

Kluczowy element scenografii, podobnie jak projektu budynku, stanowi natura. Zarówno kuchnia, jadalnia, jak i salon gdańskiej rezydencji posiadają bardzo duże przeszklenia, które otwierają ją na krajobraz i dają efekt większej przestrzeni. Wnętrze urządzone jest w kolorach ziemi. Dominują w nim szarości, biel, beż oraz czerń. W dekoracji zastosowano połączenia naturalnych materiałów tj. trawertyn, szkło, drewno czy szary, sprowadzany z Włoch kamień na podłogach.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Publiczność wybrała IV odsłonę Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie

24 października ogród przy Pałacu w Wilanowie po raz czwarty rozświetliła jesienno-zimowa instalacja. Tym razem można było obejrzeć pokaz w Ogrodzie Wyobraźni, wsiąść do królewskiej karocy na Złotym Dziedzińcu, spacerować w Magicznym Ogrodzie Króla, czy podziwiać trójwymiarowe mappingi wyświetlane na fasadzie Pałacu.

OGRODY PRYWATNE
Ta kategoria należy do zabytkowego dworku w Gdańsku, który został zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej.

Ogród znajduje się przy zabytkowym dworku, na długiej, wąskiej działce w centrum miasta. Podzielono go na trzy poziomy. Najniższy stanowi przedogródek z podjazdem w formie ronda, a ponadto niewielkie wnętrze z boku budynku. Rondo stanowi centrum przedogródka. Wokół niego rozchodzą się geometryczne nasadzenia ułożone w formie linii skrzyżowanych bukszpanów. Przedzielono je szerokimi pasami mieszanych rabat. Ostatnie, najwyższe kręgi tworzą trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy.

Plebiscyt Polska Architektura 2015 – jury

Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie profesjonalnego jury.

W skład jury Plabiscytu Polska Architektura 2015 weszli: Architekt Piotr Kuczia, Architekt Tadeusz Lemański, Robert Konieczny (KWK Promes), Robert Skitek (RS+), Łukasz Nowak (Trabendo), Krzysztof Zalewski (Zalewski Architecture Group), Architekt Mikolaj Machulik (Architekt IARP, Architekt SARP), Anna Paszkowska-Grudziąż (81.waw.pl), Rafał Grudziąż (81.waw.pl), Bartosz Haduch (NArchitekTURA), Michał Haduch (NArchitekTURA), Małgorzata i Antoni Domicz (Domicz pracownia architektury), Agnieszka Kuczyńska (Inside Outside), Wojciech Borowczyk (Borowczyk Architekci), Agnieszka Hubeny-Żukowska (Pracownia Sztuki Ogrodowej)
Ewelina Jankowska (Ipnotic Architecture), Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Katarzyna Sąsiadek (musk collective design), Józek Madeja (musk collective design), Weronika Kiersztejn (musk collective design), Jan Sikora (Sikora Wnętrza), Włodzimierz Adamiak (Studio Adamiak), Anna Urbańska (Annanas Studio Kreatywne).

Wyniki głosowania jury oraz tytuł Grand Prix 2015 zostaną ogłoszone na Gali Polska Architektura XXL, która odbędzie się 11 kwietnia 2016 roku w Warszawie.

źródło: materiały prasowe