projekt domu

Projekty domów parterowych – czy będą odpowiednie dla 4-osobowej rodziny?

Mając dużą rodzinę, chcemy, aby w nowym domu każdy domownik czuł się dobrze. Obecne projekty umożliwiają znalezienie domu swoich marzeń. Nawet dla 4-osobowej rodziny będzie to bardzo łatwe. Sporo osób może jednak myśleć, że kiedy w domu trzeba zaaranżować trzy sypialnie i zostawić jeszcze miejsce na sypialnię dla gości, trzeba mieć dom piętrowy. Absolutnie to nie prawda! Istnieją projekty domów parterowych, które mają kilka sypialni i z powodzeniem pomieszczą nawet kilkuosobową rodzinę. Jak znaleźć najlepszy?

​Projekty domów parterowych z kilkoma sypialniami

W ofercie pracowni projektowej z powodzeniem możemy znaleźć budynki parterowe zaplanowane w taki sposób, aby miały kilka sypialni. Budując dom, warto zawsze pomyśleć o tym, aby każdy członek rodziny miał osobną sypialnię. A nawet, aby zostało jedno wolne pomieszczenie, w którym można podjąć gości.

Przeglądając projekty domów parterowych, zobaczymy, że zarówno domy o powierzchni użytkowej do 100 m kwadratowych, jak i większe np. 135 m kwadratowych, mają trzy osobne sypialnie. Wcale nie musimy wybierać projektu, który przewiduje dom 200 – metrowy. Mniejsze obiekty też mogą spełniać wymóg posiadania trzech osobnych sypialni i dodatkowego salonu, w którym w razie, gdy pojawią się w domu goście, będą oni mogli przenocować. W niektórych projektach można nawet zobaczyć kilka pokoi, z których swobodnie zrobimy sypialnie wedle naszych potrzeb.

Obecnie bardzo powszechne jest też łączenie głównej sypialni z osobną łazienką, która będzie tylko do użytku rodziców. Pozostałe sypialnie mają drugą łazienkę do użytku, co sprawia, że domownicy mogą z łazienek korzystać komfortowo.

​Jakie projekty domów parterowych są najczęściej wybierane?

Można powiedzieć, że projekty domów parterowych wróciły do łask. Są nie tylko praktyczne, ale też ładne i tańsze w budowie niż domy z dwoma kondygnacjami. A jakie konkretnie projekty cieszą się zainteresowaniem? Wciąż popularne są domy: nie za duże i nie za małe. Oznacza to, że wybieramy po prostu mieszkania, które każdemu domownikowi zapewnią własną sypialnię, ale nie mają zbędnych pomieszczeń.

A jakie modele domów cieszą się szczególnym zainteresowaniem? O dziwo chętnie wybierane są domki o powierzchni ok. 95-120 m kwadratowych. W takim projekcie można zaaranżować również układ praktyczny dla 4-osobowej rodziny. Jeśli chodzi o aspekty wizualne, to królują domy o prostej bryle z delikatnie spadzistym dachem. Ważne jest też dobre oświetlenie wnętrza, a więc okna są duże. Coraz częściej wybierane są projekty domów parterowych z oknami narożnymi. Dodają one nowoczesnego charakteru bryle, ale też wpuszczają ogromną ilość światła. Popularne są też projekty z tarasem od strony ogrodu i z garażem. A nawet z podwójnym garażem.

​Zalety i wady projektów domów parterowych

Za największą wadę można uznać fakt, że konstrukcja zajmuje dużo miejsca na działce. Powierzchnia domu znajduje się na jednym poziomie, a więc dom nie będzie rósł w górę, a na boki. Jednak projekty domów parterowych mają liczne zalety. Sam fakt, że mamy wszystkie pomieszczenia na tym samym poziomie i nie musimy, poruszać się po schodach między kondygnacjami jest jedną z nich.

Zwłaszcza przy małych dzieciach, zwierzętach domowych, a nawet krewnych w podeszłym wieku, którzy nas odwiedzają, jest to najlepsze rozwiązanie. Brak schodów i stropu dla kolejnej kondygnacji sprawia też, że wybudowanie domu jest tańsze! Domy parterowe zwykle mają prostą bryłę i dach płaski lub spadzisty. Dlatego ich budowa jest tańsza niż wybudowanie domu piętrowego.

Ciekawą zaletą jest uzyskanie we wszystkich pomieszczeniach takiego samego światła. Warto zwrócić uwagę na projekty, jak https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Rozmieszczenie pomieszczeń czy nawet ciągi komunikacyjne, mogą zmienić prosty dom w ciekawe miejsce do zamieszkania z rodziną.