Wiosna w ogrodzie - aranżacja i pielęgnacja ogrodu

Wiosna w ogrodzie – aranżacja i pielęgnacja ogrodu

Wiosna w ogrodzie to czas na aranżacje i pielęgnację. W maju czuje się już prawdziwą wiosnę, zaczynają kwitnąc pierwsze kwiaty. W tym okresie przycinamy pędy krzewom ozdobnym, sadzimy krzewy i drzewa uprawiane w donicach i specjalnych pojemnikach, odchwaszczamy rabaty i grządki, rozmnażamy byliny, kosimy trawniki oraz zakładamy nowe. W maju również rozmnażamy byliny. W drugiej połowie maja sadzimy pacioreczniki i dalie, siejemy groszek pachnący, nasturcje, nagietki. Nawozimy rośliny, kiedy się dobrze ukorzenią. Nie zapominamy o podlewaniu bylin na grządkach od połowy maja, szczególnie podczas ciepłej i suchej pogody.

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie

Pamiętamy o trawniku, który kosimy, gdy trawa osiągnie 5 cm. Przed koszeniem warto sprawdzić ostrza kosiarki. Nie zapominajmy o podlewaniu, gdyż zapotrzebowanie traw na wodę największe jest wiosną, w okresie intensywnego wzrostu trawy. Najlepiej podlewać  wcześnie rano lub późnym popołudniem gdy słońce już mocno nie grzeje. Gleba powinna być wilgotna na głębokość 10 – 15 cm. Trawę zasilamy nawozami, specjalistycznymi do nawożenia trawników. Jeżeli nie mamy na to czasu, warto skorzystać z oferty firm ogrodniczych które oferują pielęgnację ogrodu.

Pielęgnacja krzewów i drzew w ogrodzie

Układamy korę sosnową na krzewy i drzewa w szczególności te świeżo posadzone bądź płytko korzenione. Korę należy rozłożyć na dobrze podlaną ziemię. Azaliom i różanecznikom przycinamy przekwitnięte kwiatostany. W maju odchwaszczamy grządki z truskawkami i zasadzonymi warzywami oraz rabaty kwiatowe.

W czerwcu szczególną opieką otaczamy  róże,  wysiewamy byliny oraz rośliny dwuletnie, przycinamy krzewy kwitnące wiosną jak  jaśminowce.

Czerwiec jest również okresem silnego wzrostu młodych drzewek owocowych. W młodym sadzie zajmujemy się formowaniem koron, przyginamy  gałązki.

Z początkiem czerwca rozpoczynamy zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej, oraz wczesnych odmian czereśni. W drugiej połowie miesiąca rozpoczynamy natomiast zbiory wczesnych odmian agrestu, malin i porzeczek.

Architekt krajobrazu w Warszawie

Jeżeli jesteś zainteresowana/y aranżacją lub stałą pielęgnacją swojego ogrodu warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tego typu projektach tj. architekta krajobrazu. Nasza pracownia architektury krajobrazu – Koncepcja Zieleni – oferuje projektowanie ogrodów oraz stałą pielęgnacje zielonej przestrzeni na terenie regionu Mazowieckiego w szczególności w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Ponadto w naszej ofercie znajdą Państw m.in. projektowanie zielonych dachów, tarasów i balkonów, systemów nawadniania oraz oświetlania, metamorfozy oraz małą architekturę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na naszej stronie internetowej koncepcjazieleni.pl