Wokół kupowania mieszkań od deweloperów narosło wiele kontrowersji i wątpliwości. Dzieje się tak dlatego, że cały czas nagłaśniane są sprawy nieuczciwych przedsiębiorców, którzy zakładają firmy tylko po to, aby wyłudzić od swoich klientów pieniądze, a inwestycje wcale nie powstają. Później bardzo trudno odzyskać swoje pieniądze. Jednak są również uczciwe firmy deweloperskie, które cały czas pracują nad nowymi inwestycjami. Jak zatem sprawdzić, czy firma deweloperska to sprawdzony partner do inwestycji?
Prospekt informacyjny – pierwszy krok do ocenienia wiarygodności dewelopera
Jednym z obowiązków dewelopera jest przedstawienie potencjalnemu nabywcy prospektu informacyjnego dotyczącego firmy oraz planowanej inwestycji. Jeżeli deweloper unika przedstawienia prospektu lub odpowiada wymijająco na pytania związane z inwestycją, stanem finansowym firmy itp., to klientowi powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka ostrzegawcza. To może oznaczać, że przedsiębiorca ma coś do ukrycia. W dokumencie, jakim jest prospekt informacyjny powinny się znaleźć takie informacje jak: dane identyfikujące firmę, dane dotyczące poprzednich inwestycji dewelopera, ewentualne dane dotyczące prowadzonych przeciwko deweloperowi egzekucji i tego, czy ma on wszelkie potrzebne pozwolenia na budowę. Więcej na temat prospektu informacyjnego można przeczytać w artykule http://cordiapolska.pl/blog/2018/02/07/o-zapytac-dewelopera/.
Jak jeszcze można sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Wiarygodność dewelopera, szczególnie jeśli chodzi o to, czy firma ma płynność finansową można sprawdzić między innymi w rejestrach dłużników takich jak KRD czy InfoMonitor. Do tego dobrze jest sprawdzić sprawozdania finansowe firmy. Dużo o deweloperze mówią także jego wcześniejsze inwestycje, a także sposób finansowania bieżącej inwestycji. Jeżeli deweloper otrzymał kredyt na inwestycje może to oznaczać, że bank uznał go za bezpiecznego partnera, więc również klienci mogą czuć się pewniej. Oczywiście należy też zapoznać się dokładnie z zapisami umowy sprzedaży lokalu oraz czy dane w niej zawarte zgadzają się z dokumentacją inwestycji i stanem rzeczywistym.