Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty karton gips to bardzo popularny materiał budowlany. Jego największe zalety to łatwość obróbki i bardzo wiele możliwości montażu. Dzięki różnym właściwościom płyt można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Konstrukcje z nich wykonane mogą też stanowić elementy zabezpieczenia pożarowego oraz poprawiać akustykę pomieszczenia. W tym artykule zostanie przedstawione podstawowe zastosowanie płyt g-k.

Okładziny ścienne

Płyty g-k są bardzo często stosowane jako okładziny ścienne. Dzięki nim można bardzo szybko i łatwo uzyskać idealnie gładką powierzchnię gotową do malowania, tapetowania oraz innych rodzajów wykończenia. Wystarczy na ścianach zamontować profile ścienne, a do nich przykręcić płyty i zaszpachlować połączenia. Więcej o profilach można dowiedzieć się na stronie: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/profile-stalowe

Sufit podwieszany

Montaż sufitu podwieszanego to popularne rozwiązanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej. Konstrukcję pod sufit należy przygotować biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz wszystkie elementy, jakie mają być w nim umieszczone np. oświetlenie, czy głośniki. Na ustalonej wysokości montuje się profile, do których przykręca się pozostałe części stelażu oraz płyty. Taka konstrukcja może być jedno lub wielopoziomowa. Montaż sufitu podwieszanego wymaga dużej precyzji i powinien być wykonywany przez specjalistów.

Ścianka działowa

Dzielenie pomieszczeń za pomocą ścianek z płyt karton gips to bardzo łatwe i szybkie rozwiązanie. Za pomocą profili ściennych tworzymy odpowiednią konstrukcję, do której po obu stronach przykręca się płyty. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełnia się materiałem izolacyjnym np. wełną mineralną.

Obudowa kominka

Mniej znanym zastosowaniem płyt g-k jest wykonanie obudowy kominka. Trzeba tutaj pamiętać, aby użyć płyt o odpowiedniej odporności na działanie ognia i wysokich temperatur. Taką obudowę wykonuje się używając odpowiednich profili przykręconych do ścian, podłogi i sufitu w odległościach zgodnych z wytycznymi producenta wybranego kominka. Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to proste, niedrogie i efektowne rozwiązanie.