Budownictwo wielorodzinne – trendy

Najnowsze trendy w budownictwie wielorodzinnym, to przede wszystkim stawianie na zindywidualizowane potrzeby. Budynki są przestrzenne, a jednocześnie wysoce eleganckie i estetyczne. To jednak nie wszystko. 

Architektura mieszkaniowa staje się coraz bardziej estetyczna i z roku na rok bardziej przyjazna mieszkańcom. Architekci stawiają przede wszystkim na wygodę i komfort.

Budownictwo wielorodzinne – schemat wielkiej płyty staje się passe

Obecnie w budownictwie wielorodzinnym zauważa się coraz bardziej to, że w projektowaniu budynków odchodzi się już od schematu wielkiej płyty. Zostaje ona zastąpiona konstrukcjami opartymi na bryle prostokąta lub kwadratu. Będzie więc niebawem dominować niska zabudowa. Kolorystyka budynku pozostanie w stonowanych barwach naturalnych, natomiast charakterystycznym elementem będą detale wykończeniowe w zdecydowanych kolorach.

Budownictwo wielorodzinne – wykończenia budynków

Innowacyjne rozwiązania można obecnie dostrzec także w samym wykończeniu budynków. Wykorzystuje się do nich takie materiały jak beton, szkło, metal czy drewno. Ważną częścią elewacji, kształtującą przestrzeń, są dachy. Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się dachówki ceramiczne oraz betonowe utrzymane w odcieniach szarości oraz grafitu. Części balkonowe oprócz swojej funkcjonalności będą przyciągały również swoją estetyką. Z kolei takie elementy jak rynny będą ukryte w elewacji.

Poprzez dążenie przez architektów do uzyskania prostej, ale funkcjonalnej bryły, zdecydują się oni na proste okna, które będą wpuszczały dużą ilość światła, optycznie powiększając budynek. Układy mieszkań będą klasyczne i funkcjonalne, zapewniając mieszkańcom wysoki komfort życia i bezpieczeństwa.

Budownictwo wielorodzinne – estetyka

Okazuje się, że na kształtowanie opinii potencjalnych klientów nieruchomości, istotny wpływ na ostateczną decyzję o ich zakupie decydują już nie tylko walory estetyczne. Ważna staje się także lokalizacja. Istotne jest samo miejsce, a już nie tylko dojazd do samego centrum, ale także pozostałych części miasta. Dla inwestorów ważne są także takie aspekty jak: bliskość przedszkoli i szkół, punktów usługowych, czy też dostęp do miejsc parkingowych oraz garażowych. To sprawia, że coraz bardziej popularne stają się osiedla wielorodzinne, które w dużym stopniu spełniają większość wymagań.

W dzisiejszych czasach osiedla pełnią nie tylko funkcje mieszkaniowe, lecz także kulturalne i społeczne. Istotnym elementem jest również potrzeba przebywania z innymi, integracji, budowania poczucia wspólnoty, która z kolei daje początek lokalnym społecznościom.

Budownictwo wielorodzinne, a ochrona środowiska

Bardzo ważnym aspektem w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym staje się działania, mające na celu zminimalizowanie zanieczyszczenia środowiska. Tym samym wprowadza się najbardziej ekologiczne i ergonomiczne rozwiązania w takich dziedzinach jak dostawa prądu, czy też ogrzewania. To jednak nie koniec. Istotne jest również dążenie do budowy budynków pasywnych, czyli takich,  które będą samowystarczalne pod względem energetycznym. Tego typu rozwiązania podwyższą koszt inwestycji, ale zmniejszą koszty eksploatacji domu.

Niska zabudowa, dbałość o każdy szczegół wykończenia budynku, modernistyczne formy w przyjaznych stonowanych kolorach, a także dobra lokalizacja z dogodnym dojazdem do każdej części miasta oraz prężnie rozwijająca się infrastruktura, zapewniająca dostęp do rozrywek i punktów usługowych – tak będą kształtowały się trendy w budownictwie wielorodzinnym.

fot. materiały prasowe