Dom Pawilon autorstwa pracowni 81.waw.pl

Dom Pawilon autorstwa pracowni 81.waw.pl jest budynkiem, w którym wykorzystano zróżnicowane ukształtowanie terenu między kondygnacjami budynku, co dało nowoczesny i atrakcyjny efekt.

Elewacja budynku została pomalowana na biało-szare barwy. Wyróżnia się elegancją oraz geometrycznymi bryłami. Oryginalności dodaje mu nietypowy sposób odwrócenia funkcji strefy dziennej i nocnej.

Widok na Dom pawilon

Dom Pawilon – ile kondygnacji?

Dom Pawilon prezentuje się ciekawie pod względem liczby kondygnacji. Od strony ulicy budynek sprawia bowiem wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje, w tym jedną niewidoczną z przodu. Górna bryła wyglądem przypomina mały, modernistyczny dom pawilon. Ma powierzchnię ok. 100 mkw. i stanowi strefę dzienną.

Charakter budynku wpłynął także na odwrócenie standardowych funkcji pomieszczeń w stosunku do kondygnacji. Oznacza to, że część nocna znajduje się na parterze, a dzienna na piętrze. Przypomina to rozmieszczenie rodem z pałacowych wnętrz.

Na dole budynku zaplanowano między innymi garaż na dwa samochody oraz wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego. W nim umieszczono z kolei spiralną klatkę schodową na piętro.

Budynek Dom pawilon

Dom Pawilon – patio

Przy wejściu do budynku znalazło się także miejsce na wygospodarowanie patio. Jego rolą jest doświetlenie gabinetu. W osi wejścia znajdziemy natomiast basen (z bezpośrednim wejściem na ogród). Oddziela go od niego w pełni przeszklona ściana, natomiast z drugiej strony pozostaje on zabudowany.

Projekt budynku jest dość nietypowy również z tego względu, że jego jedną bryłę przecina wejście na basen. Daje to efekt taki, że otoczony pomieszczeniami główny hol zyskał naturalne światło. Wszystko za sprawą zastosowani przeszkleń w kątach.

Dom Pawilon – strefa nocna

Z holu po lewej stronie można przemieścić się do strefy nocnej, gdzie znajduje się łazienka, garderoba, pokój gościnny i strefa master bedroom, czyli oddzielna sypialnia, łazienka i garderoba, połączone w jedną całość. Sypialnia, zgodnie z prośbą inwestora, ma bezpośredni kontakt z działką.

Schodami z holu kierujemy się na górę, gdzie znajduje się otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Lekka, drewniana ścianka z kominkiem oddziela pokój, w którym umieszczony zostanie stół bilardowy. Przesuwne drzwi pozwolą na otwarcie tego pomieszczenia na salon, lub całkowite odizolowanie od reszty piętra.

Dom Pawilon – okna otwierają się głównie na wschód

Dom pawilon z zewnątrz

Okna w budynku otwierają się głównie na wschód. Jedynie z jadalni rozpościera się widok na zachód. Przewidziano także dodatkowe udogodnienia. W tym celu, by domownicy nie musieli nosić zakupów do garażu przez cały dom, zaprojektowano małą windę gastronomiczną, która łączy go ze spiżarnią.

Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona czarnym granitem z białymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony szarym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla kamienia, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem.

źródło:  81.waw.pl