projekty domu

Indywidualny projekt domu. Kiedy warto udać się do biura architekta?

Dzisiaj większość inwestorów planujących wybudowanie swojego wymarzonego domu kupuje gotowe projekty. Są jednak przypadki, gdy warto zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego w biurze architekta. Kiedy warto pomyśleć o zamówieniu projektu od zera?

Gotowe projekty domów – dla kogo?

Projekt domu nie musi być za każdym razem rysowany od nowa przez architekta. Obecnie bardzo popularne są gotowe projekty domów jednorodzinnych, które oferowane są także przez internet.

Gotowe projekty domów cechują się atrakcyjnym, modnym wyglądem, funkcjonalnymi rozkładami wnętrz, a także wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. W serwisach internetowych prowadzących ich sprzedaż na klientów czekają setki, a niekiedy tysiące różnorodnych planów do wyboru.

Projekt domu tego typu najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy inwestor jest bardziej elastyczny i jest dzięki temu skłonny do zamówienia projektu, który nie będzie w pełni odpowiadać jego wymaganiom w imię niskiej ceny.

Do wyboru są między innymi projekty domów parterowych, z użytkowym poddaszem czy piętrowych o różnych stylach, na przykład w tradycyjnym stylu dworkowym czy w nowoczesnym stylu modern barn. Dostępne są także domy na małe i wąskie działki, domy energooszczędne, a nawet pasywne.

Kiedy lepiej zamówić projekt domu u architekta?

Asortyment gotowych projektów domów jest bardzo szeroki, jednak nie oznacza to, że każdy inwestor może znaleźć wśród nich plany odpowiadające swoim indywidualnym wymaganiom. Właśnie dlatego warto wtedy wziąć pod uwagę usługi projektowe świadczone przez biura architektoniczne.

Osobom chcącym zamówić usługi specjalisty jak architekt Gliwice – http://www.ablarchitekt.pl/ mogą zaoferować dostęp do najlepszych biur o ugruntowanej pozycji rynkowej. Na ich stronach internetowych można zapoznać się bliżej z dostępną ofertą, dotychczasowymi realizacjami.

Zamówienie projektu domu jednorodzinnego w biurze architektonicznym pozwala na zrealizowanie każdej koncepcji, także tej wymagającej kreatywnego umysłu do stworzenia planów jedynych w swoim rodzaju. Dobry architekt może między innymi dopasować projekt domu do konkretnego terenu, na którym ma się on znaleźć, do oczekiwanego rozkładu pomieszczeń czy też do technologii.

Koszt wykonania indywidualnego projektu domu jednorodzinnego wyceniany jest najczęściej na podstawie jego metrażu. Koszt jednego metra kwadratowego rozpoczyna się od około 80-100 złotych w zależności od wybranego biura, natomiast w renomowanych pracowniach architektonicznych może on przekraczać nawet 150 złotych za metr kwadratowy.