akcesoria do fotowoltaiki

Akcesoria do fotowoltaiki – co warto kupić?

Systemy fotowoltaiczne cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Na rynku znajduje się szeroka gama różnych paneli, falowników, a także akcesoriów, które pozwalają na poszerzenie funkcjonalności fotowoltaiki i łatwiejsze korzystnie z instalacji. Co warto kupić do swojej instalacji fotowoltaicznej?

Akumulatory do fotowoltaiki off-grid

Większość systemów fotowoltaicznych w Polsce montowana jest jako on-grid, co oznacza, że są one podłączone do sieci energetycznej i wykorzystują licznik dwukierunkowy do podliczania oddanej i pobranej energii. Dzięki temu można zredukować rachunki od operatora energetycznego.

Do instalacji fotowoltaicznej można dodać także akumulatory, które służą do magazynowania energii. Dzięki temu system nie musi być podłączany do sieci energetycznej, co także eliminuje złożone formalności związane z jego realizacją i w wielu przypadkach jest lepszym rozwiązaniem niż montaż on-grid. Instalacja fotowoltaiczna, która nie jest podłączona do sieci, określana jest wtedy jako off-grid.

Akumulatory do fotowoltaiki, które nazywane są także bankami energii, pozwalają na zachowanie jej po wyprodukowaniu, by wykorzystać ją wtedy, gdy panele nie działają lub ich efektywność pacy jest niższa, na przykład w nocy czy w pochmurne dni.

Zabezpieczenia do instalacji fotowoltaicznej

Bardzo popularne akcesoria do fotowoltaiki to różnego rodzaju zabezpieczenia DC i AC, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy instalacji i zapobieganie awariom.

Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń DC i AC w instalacjach fotowoltaicznych zaliczają się:

  • ograniczniki przepięć
  • wyłączniki nadprądowe
  • rozłączniki nadprądowe
  • wyłączniki prądu stałego

Aplikacje do fotowoltaiki

Za pomocą odpowiednich aplikacji dedykowanych do systemów fotowoltaiki można jeszcze łatwiej kontrolować i zarządzać systemem. Aplikacja pozwala na śledzenie na bieżąco produkowanej ilości prądu, pokazuje wykresy produkcji energii, co ułatwia przeprowadzanie analiz.

Aplikacje do fotowoltaiki dostarczane są przez producentów urządzeń fotowoltaicznych, dlatego są one dobierane w zależności od rodzaju wybranego systemu. Aplikacje te są bezpłatne i wymagają jedynie pobrania na telefon oraz sparowania z systemem fotowoltaicznym.

Aby korzystać z aplikacji, inwerter musi być przystosowany do jej obsługi.

Systemy zarządzania energią z instalacji fotowoltaicznej

Jako akcesoria do fotowoltaiki stosowane są także systemy zarządzania energią z instalacji fotowoltaicznej. Zaliczane są do nich między innymi blokery wypływu energii wytwarzanej przez OZE do sieci energetycznej.